REKLAMA
 
REKLAMA

Holenderski urząd sprawdził zasadność opłat dla prosumentów

Holenderski urząd sprawdził zasadność opłat dla prosumentów
fot. Vivint Solar/Unsplash

W Holandii sprawdzane były opłaty ponoszone przez właścicieli dachowych systemów fotowoltaicznych. Chodziło o opłaty sieciowe nakładane przez dostawców energii.

Jak podaje PV Magazine, użytkownicy dachowych systemów fotowoltaicznych w Holandii ponoszą obecnie opłaty sieciowe w wysokości od 100 euro do 697 euro – w zależności od mocy ich instalacji PV. Tak wynika z danych holenderskiej platformy internetowej keuze.nl, umożliwiającej porównywanie różnego rodzaju ofert.

Zasadność nakładania opłat sieciowych na właścicieli systemów PV sprawdził Holenderski Urząd ds. Konsumentów i Rynków (ACM). Kontrola objęła czterech dostawców energii w Holandii – firmy Budget Energie, Vattenfall, Eneco i Engie. W jej efekcie ACM uznał, że nakładane przez dostawców opłaty są uzasadnione.

REKLAMA

Rekompensata kosztów dostaw energii

Holenderski urząd miał stwierdzić, że ponoszone przez prosumentów opłaty („terugleverkosten”) związane są m.in. z wyższymi kosztami zakupu energii, bilansowania i pomiaru netto, które ponoszą dostawcy energii, gdy ich klienci posiadają i obsługują dachowe systemy fotowoltaiczne.

Zgodnie z analizą ACM opłaty sieciowe nie są dla firm dystrybucyjnych źródłem zysków. Środki te mają rekompensować operatorom sieci niższe przychody z dystrybucji przy jednoczesnej konieczności utrzymania sieci dystrybucyjnych i ponoszenia związanych z tym kosztów.

Potrzebna czytelna porównywarka umów

Holenderski Urząd ds. Konsumentów i Rynków miał jednocześnie stwierdzić, że właściciele systemów fotowoltaicznych w tym kraju muszą radzić sobie ze skomplikowanymi umowami przygotowywanymi przez dostawców energii.

REKLAMA

„ACM wzywa dostawców i porównywarki energii do podjęcia wysiłków w celu poprawy porównywalności umów” – stwierdził urząd w oświadczeniu cytowanym przez PV Magazine.

Holandia od kilku lat jest w ścisłej europejskiej czołówce w zakresie inwestycji w fotowoltaikę – zwłaszcza prosumenckiej.
.

.
Według badania „Nationaal Solar Trendrapport 2023” w ubiegłym roku w Holandii przybyło 4,82 GW mocy w fotowoltaice. Z tego około 2,5 GW zainstalowano w systemach prosumenckich (wobec 2,2 GW rok wcześniej).

Na koniec zeszłego roku skumulowana moc elektrowni fotowoltaicznych w Holandii wynosiła 24,4 GW, czyli była wyższa od zainstalowanej mocy fotowoltaiki w Polsce o około 7,4 GW.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Uzasadniona opłata stałą 1600-2500 zł bo ktoś postawił 5 kWp co daje ok 5000 zł produkcji ale autokonsumpcja jest 20% czyli zużył 1000 zł a resztę to już w zależności od kraju musi odkupić płacąc 5-10 razy więcej niż mu policzono w momencie wkładania do depozytu.
To pokazuje co złodzieje zrobią z polskimi prosumentami gdy już będzie ich dużo więcej i frajerów nie będzie już przybywać.
Jak ludzie założą banki to znajdą się opłaty na banki
I teraz ktoś zakłada PV na balkon z panelem 400W a sąsiad się cieszy jaki jest mądry, bo wcisnął dwa panele kupując zestaw za 4500 zł

zen@ Ja płacę około 360 zł na rok opłat stałych. Skąd ty masz takie kwoty?

,,Zasadność nakładania opłat sieciowych na właścicieli systemów PV”- należy uzmysłowić czytelnikom, że chodzi o ,,zasadność” wyłącznie tych i takich właścicieli systemów PV, jakie, które są wpięte do tamtejszych sieci OSD. Systemy PV off-grid nie ponoszą opłat.Jaki z tego morał?

alladyn-solar-batt 18-05-2024 06:31

Do sprawdzam: morał przywołał Zen: ,,To pokazuje co złodzieje zrobią z polskimi prosumentami gdy już będzie ich dużo więcej i frajerów nie będzie już przybywać.” Jak kto wiedział, że ma do czynienia ze złodziejami z OSD, którzy w odróżnieniu od Prosumentów posyłają swych lobbystów do Komisji Sejmowych by sobie załatwić korzystne dla Monopolu przepisy, a mimo to wiedząc -zakładał instalację PV większą niż moc ma własne potrzeby bo łaszczył się na zarobki że sprzedaży prądu do Sieci połknąwszy zatrutą przynętę (Mój prąd) ten sam sobie winien.

A to ciekawostka – im więcej producentów tym mniejsze obciążenie sieci dystrybucyjnej. To odwrotnie niż twierdzą polscy operatorzy.

Nie ma tu tragedii bo co roku dla każdego posiadacza paneli przyznawany jest hajs. Na rok 2024 jest to jakieś €700. Czyli jak zużyje za dużo to podejmą z tej puli, jak zużyje równo to to dostanę, a jak oddam do sieci to zabiorą z puli.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA