Maxeon namieszał w rankingu najwydajniejszych modułów PV

Maxeon namieszał w rankingu najwydajniejszych modułów PV
Maxeon
Przez kilka ostatnich miesięcy to chińscy producenci zajmowali trzy pierwsze pozycje wśród najwydajniejszych modułów fotowoltaicznych. Ten trend przełamał Maxeon. 

W ramach comiesięcznego podsumowania portal TaiyangNews publikuje wykaz najwydajniejszych modułów fotowoltaicznych, których sprawność wynosi przynajmniej 21,5 proc., a karta katalogowa produktu dostępna jest za pośrednictwem oficjalnej strony producenta (moduł jest w sprzedaży).

Od wielu miesięcy podium rankingu TaiyangNews  jest okupowane przez chińskich producentów. Majowa odsłona wciąż odzwierciedla silną pozycję Chińczyków, jednak skutecznie stara się namieszać w tym układzie Maxeon (dawniej SunPower).

Aiko umacnia pozycję lidera z nowym modułem

To już 15. miesiąc z rzędu, kiedy chiński producent modułów fotowoltaicznych Aiko Solar zajmuje pierwsze miejsce w rankingu TaiyangNews, zawierającym najwydajniejsze moduły fotowoltaiczne dostępne w sprzedaży.

REKLAMA

W maju Aiko utrzymał pozycję lidera, jednocześnie bijąc własny rekord i wprowadzając do rankingu nowy moduł fotowoltaiczny. Mowa o modelu Aiko G655-MCH72Mw o mocy 655 W i sprawności 24,2 proc, pochodzącym z serii Comet 2U.

Panel fotowoltaiczny został zbudowany na bazie ogniw wykonanych w technologii ABC (All Back Contact). Taka sama została zastosowana również w poprzednim module Aiko-A610-MAH72Mw, który dał firmie pozycję lidera przez kilkanaście poprzednich miesięcy (ostatnio Aiko został oskarżony o nielegalne wykorzystanie technologii ogniw fotowoltaicznych ABC).

Najnowszy moduł fotowoltaiczny Aiko G655-MCH72Mw ma wymiary 2382 x 1134 x 33 mm i waży około 31,5 kg. Napięcie obwodu otwartego (Voc) wynosi 54,6 V, prąd zwarciowy (Isc) to 15,14 A, a wartość współczynnika temperaturowego mocy producent określa na -0,26 proc./st. C, co należy uznać za wynik bardzo dobry na tle konkurencji.

Zgodnie z kartą katalogową Aiko oferuje na najnowszy panel fotowoltaiczny 15 lat gwarancji produktowej oraz 30-letnią gwarancję na wydajność, która po zakończeniu wspomnianego okresu ma być nie niższa niż 88,85 proc. wartości początkowej.

Warto wspomnieć, że ta sama karta katalogowa obejmuje też model modułu Aiko G660-MCH72Mw o mocy 660 W i sprawności 24,4 proc., który jest jeszcze mocniejszy niż ten zajmujący obecnie pozycję lidera w majowym rankingu TaiyangNews. Być może ten model zostanie włączony do przyszłych aktualizacji zestawienia TaiyangNews.

SunPower wraca na podium

Maxeon Solar Technologies, spółka należąca do amerykańskiej korporacji SunPower, zajęła drugie miejsce w majowym zestawieniu najwydajniejszych modułów fotowoltaicznych. Ostatni raz Maxeon znalazł się na podium rankingu TaiyangNews w sierpniu 2023 r. ze swoim modułem SPR-MAX6-445-E4-AC o mocy 445 W i sprawności 23 proc. W kolejnym miesiącu natomiast został skutecznie zdetronizowany przez chińskiego producenta Huasun, który aż do kwietnia br. utrzymywał się na trzeciej pozycji rankingu.

W maju Maxeon objął pozycję wicelidera dzięki modułowi 7. generacji SPR-MAX7-445-PT o mocy 445 W i sprawności 24,1 proc. Moduł jest zbudowany z wykorzystaniem ogniw IBC. Jego wymiary wynoszą 1787 x 1035 x 40 mm, odpowiada zatem raczej modułom wykorzystywanym w projektach dachowych. Masa modułu Maxeon 7 to 20,7 kg.

Wartość napięcia obwodu otwartego (Voc) wynosi 83 V, a prąd zwarciowy – 6,6 A. Współczynnik temperaturowy mocy – określający spadek wydajności pracy modułu, kiedy temperatura jego pracy przekroczy wartości 25 st. C – jest (niekorzystnie) wyższy niż w przypadku zwycięskiego Aiko i wynosi -0,27 proc./st. C.

REKLAMA

Warto zwrócić szczególną uwagę na okres gwarancyjny modułu Maxeon 7. Otóż producent oferuje aż 40-letnią gwarancję na produkt i taki sam okres gwarancji na wydajność modułu. Po 40 latach wydajność Maxeon 7 ma być nie niższa niż 88,25 proc. wartości początkowej.

LONGi zamyka podium

Podium majowego zestawienia TaiyangNews zamyka moduł chińskiego producenta LONGi – model LR5-72TH-600M. Przez ostatnie 12 miesięcy gwarantował on chińskiemu producentowi pozycję wicelidera (na podium LONGi znajduje się obecnie 15. miesiąc z rzędu).

Moduł fotowoltaiczny LR5-72TH-600M ma moc 600 W i oferuje sprawność na poziomie 23,2 proc. Jego wymiary wynoszą 2278 x 1134 x 30 mm, a masa to 27,2 kg. Napięcie obwodu otwartego (Voc) określono na 52,81 V, prąd zwarciowy (Isc) to 14,46 A, a wartość współczynnika temperaturowego mocy jest najgorsza z całej trójki i wynosi -0,29 proc./st. C.

Podobnie jak Aiko, moduł LONGi LR5-72TH-600M objęty jest 15-letnią gwarancją producenta, lecz gwarancja na wydajność jest krótsza i wynosi 25 lat. Po tym okresie wydajność ma być nie mniejsza niż 88,9 proc.

Huasun po niemal trzech kwartałach spada z podium

Przez ostatnie osiem miesięcy moduł fotowoltaiczny HS-210-B132DS chińskiego producenta Huasun pozwalał mu zamykać podium zestawienia TaiyangNews, tym samym domykając chińską czołówkę najwydajniejszy paneli.

Jednak z uwagi na nowy produkt Maxeona Huasun plasuje się obecnie tuż za podium. Przypomnimy, że mowa o module o mocy 715 W i sprawności 23,02 proc. HS-210-B132DS ma wymiary 2384 x 1303 x 35 mm i waży 38,7 kg. Napięcie obwodu otwartego (Voc) wynosi 50,59 V, prąd zwarciowy (Isc) – 17,43 A, a wartość współczynnika temperaturowego mocy określono na rekordowo niskie -0,24 proc./st. C.

Produkt objęty jest 15-letnią gwarancją produktową oraz 30-letnią gwarancją na wydajność, która na koniec wspomnianego okresu ma wynosić min. 88 proc. wartości początkowej.

Koniec chińskiej dominacji?

Obecność Maxeona w czołówce najwydajniejszych modułów fotowoltaicznych może skłaniać ku wnioskom, że chińska dominacja w przemyśle PV może nie być aż tak ugruntowana. W kolejnych miesiącach należy się jednak spodziewać dalszych przetasowań na rynku i – według ostatnich doniesień – mogą to być zmiany wywołane mino wszystko przez chińskich producentów. Na dowód tego można chociażby wskazać kolejny rekord sprawności ogniwa wynoszący 27,3 proc. ustanowiony przez chiński LONGi.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.