Austriacy dopłacą więcej za panele wyprodukowane w Europie

Austriacy dopłacą więcej za panele wyprodukowane w Europie
Gramwzielone.pl (C)

Austriackie władze zaoferują wyższe dotacje inwestorom planującym budowę instalacji fotowoltaicznych, jeśli zastosują moduły pochodzące z europejskich fabryk.

Kolejny europejski kraj wprowadza w swoich programach wsparcia inwestycji w fotowoltaikę dodatkowe preferencje dla inwestorów, którzy wykorzystują wytwarzane w Europie komponenty instalacji. Kilka miesięcy temu rząd Włoch ogłosił wprowadzenie ulg podatkowych dla firm realizujących projekty fotowoltaiczne z komponentami produkowanymi w Europie.

Teraz w tym kierunku idzie Austria. Tamtejsze ministerstwo środowiska ogłosiło program „Made in Europe-Bonus“. Zakłada on przyznanie wyższego dofinansowania, jeśli inwestor wykorzysta w instalacji fotowoltaicznej komponenty wytworzone na Starym Kontynencie.

REKLAMA

Ile wyniesie bonus?

Program „Made in Europe-Bonus“ ma wystartować jesienią i obejmie dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych o mocy przynajmniej 35 kWp. Beneficjenci programu uzyskają prawo do wyższego dofinansowania, jeśli zdecydują się na produkowane w Europie elementy instalacji. Wysokość bonusu będzie zależeć od ilości komponentów pochodzących z naszego kontynentu. Maksymalnie dodatkowa dotacja wyniesie 20 proc.

Wyższe dofinansowanie obejmie nie tylko europejskie panele fotowoltaiczne, ale także inne komponenty instalacji, takie jak konstrukcje czy falowniki. Powinna na tym skorzystać między innymi największa firma na austriackim rynku PV – producent falowników fotowoltaicznych Fronius.

REKLAMA

Na terenie Austrii znajdują się także zakłady, w których były składane panele fotowoltaiczne. Uderzył w nie jednak ubiegłoroczny kryzys na europejskim rynku PV. Jeden z austriackich producentów modułów pod koniec zeszłego roku ogłosił wszczęcie postępowania upadłościowego w sytuacji ogromnej nadpodaży i drastycznego spadku cen paneli w Europie narzuconego przez producentów z Chin.

Fotowoltaika w Austrii

Rok 2022 był pierwszym w historii austriackiego rynku fotowoltaicznego, w którym całkowita moc nowych instalacji fotowoltaicznych przekroczyła 1 GW. W 2023 r. Austriacy mieli już zainstalować ponad 2 GW systemów PV.

W tym roku do rozwoju fotowoltaiki w Austrii – zwłaszcza prosumenckiej – powinno przyczynić się między innymi zniesienie podatku VAT na instalacje PV.  Więcej na ten temat w artykule: Kolejny kraj UE wprowadza zerowy VAT dla prosumentów.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.