REKLAMA
 
REKLAMA

Fotowoltaika dla przedszkola. Jakie da oszczędności?

Fotowoltaika dla przedszkola. Jakie da oszczędności?
fot. Corab

Dzięki współpracy administracji samorządowej z sektorem prywatnym toruńskie przedszkole wyposażono w elektrownię fotowoltaiczną. Inwestorzy wyliczają, ile oszczędności przyniesie zamontowana instalacja. 

Zakończony projekt fotowoltaiczny to wspólna inicjatywa Miasta Toruń i spółki Energa Obrót. Efektem jest zamontowana na dachu Przedszkola Miejskiego nr 17 w Toruniu instalacja fotowoltaiczna, którą dostarczyła firma Corab. Na dachu placówki zamontowali ją natomiast specjaliści z Energi Obrót. Spółka odpowiadała też za przygotowanie wytycznych projektowych dla instalacji.

Elektrownia fotowoltaiczna na dachu toruńskiego przedszkola ma moc 27,06 kWp i składa się z 66 modułów PV Corab Encor oraz falownika z tej samej linii produktów. Zewnętrzna część paneli ma powłokę antyrefleksyjną, która zmniejsza współczynnik odbicia światła.

REKLAMA

Autorzy instalacji zadbali o jej ochronę przeciwprzepięciową na etapie projektu wykonawczego/technicznego i wyposażenie jej w przeciwpożarowy rozłącznik prądu PEFS typu Projoy (w razie wykrycia zbyt wysokiej temperatury urządzenie odcina napięcie między modułami a falownikiem PV).

Edukacja pod panelami PV

Projekt zrealizowany w przedszkolu jest elementem realizacji planu Torunia, ujętego w Programie Rozwoju Powiatu Toruńskiego na lata 2021-2030. Wśród jego celów wskazano ochronę środowiska, czyli możliwie szerokie zastosowanie rozwiązań ograniczających negatywny wpływ człowieka na środowisko, w tym wdrożenie odnawialnych źródeł energii.

REKLAMA

Cieszy, że coraz więcej instytucji publicznych w Toruniu, w tym przedszkoli i szkół, wyposażanych jest w instalacje OZE. To nie tylko czysta, ekologiczna energia i lepsze powietrze w mieście, ale także pozytywny przykład dla dzieci uczęszczających do tych placówek, jak należy dbać o środowisko i dlaczego jest to tak ważne – podkreśla Paweł Gulewski, prezydent Torunia. – Panele fotowoltaiczne zamontowane na Przedszkolu Miejskim nr 17 mają moc ponad 27 kWp, co oznacza ponad 17 tys. zł oszczędności w stosunku do kosztów, jakie trzeba by ponieść rocznie, według obecnych stawek dla samorządów, za tę samą ilość energii wyprodukowanej konwencjonalnie, ale przede wszystkim to ponad 12 ton CO2 mniej wyemitowanych do atmosfery.

Strategiczna współpraca

Współpraca na rzecz projektu pomiędzy samorządem, Energą Obrót i firmą Corab została nawiązana wiosną tego roku.

Projekt wpisuje się w szerszą współpracę pomiędzy Energą Obrotem a Miastem Toruń. W zeszłym roku obie strony podpisały list intencyjny w sprawie zabezpieczenia potrzeb energetycznych miasta, a także umowę dotyczącą optymalizacji parametrów. Dzięki niej właściciele obiektów zasilanych energią elektryczną będą mogli jeszcze efektywniej nią zarządzać. Efektywność energetyczna stanowi jeden z fundamentalnych elementów działalności Energi Obrotu. W dobie zielonej transformacji pozwala jeszcze skuteczniej zarządzać energią. Cieszy nas współpraca w tym zakresie z samorządami, które coraz bardziej doceniają wagę tego zjawiska oraz dostrzegają jego korzyści – wyjaśnia Aleksander Chołodnicki, dyrektor Departamentu Marketingu i Produktów w Energii Obrót.

Energa Obrót to spółka zależna Energi z Grupy Orlen. Zajmuje się obrotem energią elektryczną m.in. na rynku odbiorców indywidualnych, biznesowych, jednostek samorządu terytorialnego i jednostek budżetowych. Spółka ma ponad 3,3 mln klientów. Poza fotowoltaiką zajmuje się takimi technologiami jak pompy ciepła i mobilne stacje ładowania.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Ciekawe jaka była cena za tą instalacje..

Po co OZE jak w wakacje jest zamknięte? Marzec-czerwiec, wrzesien- październik. Opłaca się ? Chyba słabo.

Ciekawe czy wzięli pod uwagę wyłączenia falowników z powodu zbyt wysokiego napięcia
Ten zysk proszę podzielić przez dwa

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA