REKLAMA
 
REKLAMA

Polska fabryka modułów fotowoltaicznych CIGS coraz bliżej

Polska fabryka modułów fotowoltaicznych CIGS coraz bliżej
Fot. Roltec

Wrocław stanie się istotnym punktem na mapie europejskiego przemysłu fotowoltaicznego. Firma Roltec zamówiła systemy napylania próżniowego do fabryki cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych, która powstaje w stolicy Dolnego Śląska. Instalacja urządzeń planowana jest jeszcze w tym roku.

Pod koniec 2024 r. Roltec rozpoczął budowę pierwszej w Polsce – i jednej z nielicznych w Europie – fabryki cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych w technologii CIGS (ang. Copper Indium Gallium and Selenide), w której warstwa aktywna składa się z miedzi, indu, galu i selenu. Panele fotowoltaiczne we wrocławskiej fabryce będą powstawały od podstaw.

Inwestycja obejmuje budowę hali produkcyjnej i magazynowej z zapleczem technologicznym i socjalnym oraz biurowca wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. Jak zapewnia firma Roltec, stopień zaawansowania prac laboratoryjnych pozwoli jej na rozwijanie produkcji ogniw i modułów fotowoltaicznych CIGS na dużą skalę, z zachowaniem najwyższych standardów jakości i powtarzalności.

REKLAMA

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach unijnego programu wspierającego rozwój niezależnego łańcucha dostaw odnawialnych źródeł energii w Europie.

Nowoczesna produkcja CIGS we Wrocławiu

Zakład powstający we Wrocławiu będzie pierwszą w Polsce fabryką cienkowarstwowych ogniw i modułów fotowoltaicznych opartych na technologii CIGS.

Roltec podkreśla, że moduły tego typu mają szereg zalet, które przekładają się na wyższy uzysk energii w ciągu roku w porównaniu z tradycyjnymi instalacjami opartymi na modułach krzemowych. Nominalnie mniejsza sprawność modułów CIGS rekompensowana ma być z nadwyżką z uwagi na:

  • niski współczynnik temperaturowy (panele CIGS mają nie tracić wydajności w wysokich temperaturach tak szybko jak krzemowe),
  • lepszą absorpcję światła o słabym natężeniu,
  • małą wrażliwość na zacienienie (w tym przypadku energia nie jest wytwarzana tylko przez obszar zacieniony modułu, a nie przez całą sekcję ogniw, jak w przypadku paneli krzemowych),
  • lepszą wydajność przy nieoptymalnych kątach nasłonecznienia.

Z kolei jednolity wygląd modułów fotowoltaicznych CIGS sprawia, że znajdują one zastosowanie również w architekturze – na elewacjach i dachach budynków.

Dostarczona przez Singulus Technologies technologia PVD (Physical Vapor Deposition) umożliwi precyzyjne nanoszenie warstw kontaktowych i buforowych na szklane podłoża. Zastosowane rozwiązania są całkowicie wolne od kadmu, co przyczynia się do zmniejszenia wpływu produkcji na środowisko. Moduły produkowane we Wrocławiu mają być także z łatwością poddawane recyclingowi.

REKLAMA

Potencjał technologii tandemowej

Obok produkcji klasycznych modułów CIGS Roltec prowadzi również prace badawczo-rozwojowe nad ogniwami tandemowymi, czyli łączącymi różne technologie. W tego typu konstrukcjach CIGS może pełnić funkcję dolnej warstwy, nad którą umieszczone zostaje ogniwo o szerszej przerwie energetycznej. Takie połączenie pozwala na przekroczenie ograniczeń wydajności występujących w tradycyjnych ogniwach jednozłączowych.

Roltec uczestniczy w projektach badawczych takich jak SITA i Hi-Bits, realizowanych w ramach unijnego programu Horyzont Europa. Dzięki temu firma rozwija technologie fotowoltaiczne nowej generacji, które mogą znacząco wpłynąć na efektywność przyszłych instalacji PV.

Doświadczenie w dziedzinie powłok cienkowarstwowych

Singulus Technologies specjalizuje się w tworzeniu i integracji zaawansowanych systemów do nanoszenia cienkich warstw i obróbki powierzchni. Oferowane przez firmę rozwiązania znajdują zastosowanie m.in. w sektorach takich jak fotowoltaika, półprzewodniki, technologia medyczna, motoryzacja, opakowania oraz technologie wodorowe i bateryjne.

Do kluczowych kompetencji firmy należą technologie PVD, PECVD (ang. Plasma Enhanced Chemical Vapor Deposition, technika chemicznego osadzania z fazy gazowej wspomagana plazmą) oraz procesy chemiczne i termiczne stosowane w produkcji cienkowarstwowych komponentów.

Zarówno Roltec, jak i Singulus Technologies deklarują zaangażowanie w rozwój innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań energetycznych. Zastosowanie autorskich technologii ma zapewnić konkurencyjność modułów fotowoltaicznych CIGS zarówno pod względem efektywności i kosztów, jak i estetyki oraz łatwości montażu.

Innowacje we Wrocławiu

Warto przypomnieć, że Wrocław ma już na koncie inwestycje w najnowsze technologie solarne. W 2021 r. spółka Saule Technologies otworzyła we Wrocławskim Parku Technologicznym pierwszą na świecie pilotażową linię produkcyjną ogniw perowskitowych – ultracienkich, ultralekkich i elastycznych ogniw fotowoltaicznych. Więcej na ten temat w artykule: Pierwsza na świecie fabryka paneli perowskitowych uruchomiona we Wrocławiu.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

alladyn-solar-batt 26-05-2025 08:59

Czekamy, używam do dzisiaj CIGS Solibro 90

Będzie jak z ML System z Rzeszowa, rozkradną dotacje Unijne i Państwowe (z naszych podatków) a później zbankrutują 🙂

alladyn-solar-batt 27-05-2025 11:13

Do Stefo: oby nie

 
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady
Patronaty medialne