Rosjanie będą produkować więcej modułów fotowoltaicznych

Rosjanie będą produkować więcej modułów fotowoltaicznych
Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew w fabryce Hevel Solar. Foto. Rusnano

Rosyjska firma Hevel Solar zamówiła nowe linie do produkcji modułów fotowoltaicznych. To odpowiedź na plany Kremla, który zapowaida zwiększenie rosyjskiego potencjału farm fotowoltaicznych, które powstaną dzięki organizowanym w tym kraju aukcjom. Innowacyjne technologie do produkcji modułów fotowoltaicznnych do Rosji dostarczy szwajcarski Meyer Burger. 

Meyer Burger to czołowy dostawca linii do produkcji modułów fotowoltaicznych. Szwajcarska firma zaopatruje w nie globalnych potentatów na rynku PV, a teraz jej urządzenia trafią również do Rosji. Wszystko za sprawą kontraktu z rosyjską firmą Hevel Solar, która inwestuje w produkcję modułów fotowoltaicznych. 

Po zainstalowaniu linii dostarczonych przez szwajcarską firmę, potencjał produkcji Hevel ma wzrosnąć do 160 MW. Produkcję pierwszych modułów PV rosyjska firma uruchomiła w mieście Nowoczeboksarsk nad Wołgą, położonym w Republice Czuwaszji, w I połowie ubiegłego roku. W oficjalnym otwarciu zakładu w Nowoczeboksarsku wziął udział rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew.

REKLAMA

Hevel Solar to firma utworzona przez rosyjskie koncerny Renova i Rusnano, która zajmuje się również realizacją projektów fotowoltaicznych i która zapowiada, że do 2020 r. zbuduje potencjał farm PV na poziomie 500 MW.

Teraz Hevel Solar znacząco zwiększy swój potencjał produkcyjny. Kontrakt z Meyer Burger jest warty 22 mln franków szwajcarskich, czyli ok. 22,5 mln dolarów. Zamówienie obejmuje dostawę technologii do produkcji modułów krystalicznych, a także autorskiej technologii szwajcarskiej firmy, o nazwie SmartWire, oraz rozwiązania do produkcji modułów w technologii heterojunction (HJT). Dostawa ma się zakończyć w pierwszej połowie przyszłego roku.

REKLAMA

Rosyjski rząd zapowiedział budowę elektrowni fotowoltaicznych o mocy 1,5 GW do roku 2020. Aby zrealizować ten cel, rosyjski rynek PV musi ruszyć z inwestycjami na szerszą skalę.

Co prawda rosyjski rząd przeprowadził już pierwsze aukcje, których przedmiotem były licencje na budowę farm PV o mocy ponad 1 GW, jednak jak na razie te projekty nie zostały zrealizowane.

Obecny potencjał fotowoltaiki w Rosji szacuje się na 60 MW, z czego 25 MW liczy największa, uruchomiona dotąd w tym kraju farma fotowoltaiczna, która jest zlokalizowana w Orsku, mieście położonym w obwodzie orenburskim w południowej części Uralu. Rosyjska agencja informacyjna TASS podawała, że koszt tej inwestycji oddanej do użytku pod koniec ubiegłego roku wyniósł ok. 3 mld rubli, czyli, licząc po ówczesnym kursie, około 42,6 mln dolarów.

Hevel zapowiada produkcję m.in. dwustronnych modułów fotowoltaicznych z przeznaczeniem nie tylko na rynek rosyjski, ale także m.in. na Bliski Wschód i Indie.

gramwzielone.pl