Holandia: 2,4 MW na dachu, 75 proc. autokonsumpcji

Holandia: 2,4 MW na dachu, 75 proc. autokonsumpcji
Dachowy system fotowoltaiczny w mieście Waardenburg. Fot. IBC Solar

Na dachach budynków należących do jednej z firm w holenderskiej miejscowości Waardenburg zainstalowano jedną z większych dachowych elektrowni fotowoltaicznych w Europie. Większość produkowanej przez nią energii ma być konsumowana na miejscu.

Inwestycję w system o mocy 2,4 MW, który składa się z 9240 modułów fotowoltaicznych, zrealizowała holenderska firma Plospan, która zajmuje się przetwórstwem biomasy i produkuje m.in. pellety. Firma zatrudnia 70 pracowników.

Dzięki inwestycji w system fotowoltaiczny holenderska firma znacząco ograniczy swoje rachunki za prąd. Zakłada się, że aż 75 proc. energii produkowanej z PV zostanie skonsumowane w zakładzie firmy.

REKLAMA
REKLAMA

Nadwyżki nieskonsumowanej energii będą odsprzedawane do sieci lokalnego operatora, co poporawi ekonomikę tej inwestycji. Instalację podłączono do sieci w tym miesiącu.

Planowany okres zwrotu inwestycji wynosi 10 lat. Instalacja, którą wykonała firma IBC Solar, ma produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 145 gospodarstw domowych.

Ostatnio potencjał fotowoltaiki, którą zainstalowano w Holandii, przekroczył 1,5 GW. W 2015 r. Holendrzy zainstalowali 437 MW systemów fotowoltaicznych, rok wcześniej 302 MW, w 2013 r. – 377 MW, a w roku 2012 – 222 MW. Potencjał odnawialnych źródeł energii w Holandii wyniósł na koniec 2015 r. 3,37 GW.  

gramwzielone.pl