Niemcy utrzymują taryfy gwarantowane

Niemcy utrzymują taryfy gwarantowane
Fot. Conergy

Niemiecki rząd zdecydował się na utrzymanie dotychczasowego poziomu taryf gwarantowanych, które będą przysługiwać właścicielom instalacji fotowoltaicznych uruchamianych w najbliższym czasie.

Decyzja Berlina to efekt wolniejszego od zakładanego rozwoju rynku fotowoltaicznego. Jako podstawę oceny kondycji rynku PV i wypełnienia celów przyjętych przez niemiecki rząd brane są pod uwagę dane na temat potencjału nowych instalacji za ostatnie 12 miesięcy.

Jeśli potencjał nowych instalacji PV jest niższy od celu przyjętego przez Berlin, wówczas taryfy gwarantowane zostają utrzymane na kolejne miesiące na tym samym poziomie. Ewentualne obniżki taryfy, w przypadku przekroczenia tego celu, dotyczą wyłącznie instalacji uruchamianych po wejściu w życie nowych taryf.  

REKLAMA

W Niemczech już od dłuższego czasu mamy do czynienia z sytuacją, w której cel  wyznaczony przez niemiecki rząd nie jest realizowany. W ostatnim roku, licząc od maja 2016 r., Niemcy zainstalowali systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 1,366 GW. Tymczasem wyznaczony przez Berlin cel to przedział między 2,4 GW a 2,6 GW.

REKLAMA

W przypadku zbliżenia się do tego celu taryfy dla nowych instalacji zostałyby obniżone o 0,25 proc. Natomiast w przypadku znaczącej różnicy taryfy pozostają niezmienione, a gdyby różnica pomiędzy wyznaczonym a osiągniętym poziomem wynosiła aż 1400 MW, niemiecki rząd mógłby taryfy nawet zwiększyć.

Obecnie niemieckie władze pracują nad nowymi zasadami wsparcia dla producentów zielonej energii, chcąc znacznie zwiększyć znaczenie systemu aukcyjnego. Taryfy gwarantowane dla właścicieli najmniejszych instalacji mają jednak zostać zachowane. Więcej o założeniach reformy niemieckiego rynku OZE w artykule: Reforma wsparcia OZE w Niemczech. Założenia ustawy EEG 3.0

W 2015 r. Niemcy przyłączyli do sieci elektrownie PV o mocy poniżej 1,5 GW przy rządowym celu na poziomie 2,4-2,5 GW. Całkowity potencjał fotowoltaiki za naszą zachodnią granicą wzrósł do 39,7 GW.

gramwzielone.pl