To ma być największy projekt fotowoltaiczny na świecie

To ma być największy projekt fotowoltaiczny na świecie
Fot. T-Solar

Konsorcjum inwestorów, w skład którego wchodzi m.in. japoński koncern Marubeni Corporation i jeden z największych producentów modułów fotowoltaicznych JinkoSolar, chce zbudować największy na świecie kompleks farm fotowoltaicznych, który ma powstać w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Jak podała czołowa azjatycka gazeta ekonomiczna Nikkei Asian Review, dominujący udział w projekcie kompleksu fotowoltaicznego o mocy 1,18 GW ma mieć lokalny operator sieci Abu Dhabi Water & Electricity Authority (ADWEA). Całkowity koszt inwestycji miałby wynieść około 868 mln dolarów. 60 proc. finansowania ma zapewnić ADWEA, a Marubeni i JinkoSolar – po 20 proc.

Ogromny kompleks farm fotowoltaicznych miałby powstać na powierzchni 7,8 km2, na pustyni znajdującej w pobliżu Abu Dhabi.

REKLAMA

Uruchomienie produkcji energii miałoby nastąpić w 2019 r., a energia ma być sprzedawana na podstawie zawartej na 25 lat umowy PPA.

Rząd Zjednoczonych Emiratów Arabskich zapowiedział ostatnio realizację nowej strategii energetycznej, w ramach której w ciągu najbliższych trzydziestu lat chce zainwestować w generację z czystych źródeł energii 163 mld dol.

REKLAMA

Zgodnie z tą strategią, w 2050 roku miks wytwarzania Zjednoczonych Emiratorów Arabskich ma się składać w 44 proc. z OZE, w 38 proc. z gazu, w 12 proc. z „czystego węgla”, a także w 6 proc. z atomu.

Najważniejszym elementem miksu wytwarzania ZEA mają być elektrownie słoneczne. W ubiegłym miesiąc w Dubaju podpisano kontrakt dotyczący budowy III etapu ogromnego kompleksu solarnego o nazwie Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park. W tym etapie powstać mają instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 800 MW. To więcej niż liczy obecnie największa na świecie farma fotowoltaiczna.

Cena, po której będzie sprzedawana energia z elektrowni fotowoltaicznych uruchomionych w III etapie projektu Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park, należy do najniższych na świecie i wynosi zaledwie 29,9 USD/MWh.

Obecnie największa na świecie farma fotowoltaiczna znajduje się w Indiach, a jej moc wynosi 648 MW. Jej budowa trwała 8 miesięcy, a przy jej realizacji zatrudnionych było 8,5 tys. pracowników, którzy instalowali dziennie panele fotowoltaiczne o średniej mocy 11 MW. Obecnie największa na świecie farma fotowoltaiczna składa się z 25 mln modułów fotowoltaicznych, 576 inwerterów, 154 transformatorów, a także okablowania o długości 6 tys. km.

W różnych częściach świata w planach jest realizacja jeszcze większych projektów. Jeden z nich jest planowany na Ukrainie, gdzie w okolicach Czarnobyla miałby powstać kompleks farm fotowoltaicznych o mocy rzędu 1 GW.

red. gramwzielone.pl