Potencjał PV we Włoszech przekroczył 19 GW

Potencjał PV we Włoszech przekroczył 19 GW
Fot. Som Energia Cooperativa, flickr cc

Po boomie inwestycyjnym z początku obecnej dekady, który wynikał z atrakcyjnego systemu taryf gwarantowanych, obecnie włoski rynek fotowoltaiczny rozwija się w wolniejszym, ale stabilnym tempie, notując od kilku kwartałów wzrost pontencjału nowych instalacji wynoszący około 30 MW na miesiąc.

Według wstępnych szacunków włoskiego stowarzyszenia branży energetyki odnawialnej Anie Rinnovabili, w ubiegłym roku we Włoszech do sieci podłączono instalacje fotowoltaiczne o mocy 369 MW, co jest wynikiem o ponad 1/5 lepszym od danych za 2015 r.

Podczas gdy we wcześniejszych latach wzrost włoskiego potencjału fotowoltaiki wynikał głównie z przyłączania większych, naziemnych farm fotowoltaicznych, obecnie we Włoszech są instalowane głównie małe systemy PV. 

REKLAMA

Anie Rinnovabili wskazuje, że obecnie włoski rynek fotowoltaiczny rozwija się głównie w segmencie domowych instalacji PV o mocy do 20 kW oraz instalacji realizowanych na obiektach handlowych i przemysłowych o mocy do 100 kW.

Jak podaje „PV Magazine”, rozwój tego rodzaju instalacji ma wynikać we Włoszech m.in. z ulg podatkowych przyznawanych w przypadku modernizacji budynków, a także z regulacji sprzyjających autokonsumpcji.

REKLAMA

Według włoskiego operatora Terna, na koniec 2015 r. potencjał fotowoltaiki we Włoszech wynosił 18,9 GW, co oznacza, że – biorąc pod uwagę dane Anie Rinnovabili – na koniec ubiegłego roku przekroczył 19,2 GW. 

Terna szacuje, że w 2016 r. elektrownie fotowoltaiczne  we Włoszech wyprodukowały 25,587 TWh energii elektrycznej, pokrywając około 7,2 proc. krajowego zapotrzebowania na energię. Produkcja energii z PV miała być jednak nieznacznie – bo o 0,2 proc. – mniejsza niż w roku 2015.

W pierwszym miesiącu tego roku Włosi mieli uruchomić elektrownie fotowoltaiczne o mocy 25,7 MW, co jest wynikiem o 7 proc. lepszym niż potencjał nowych przyłączeń za styczeń 2016 r. Ten wzrost miał wynikać głównie z przyłączeń najmniejszych instalacji PV o mocy do 20 kW.

W styczniu br. fotowoltaika we Włoszech pokryła 3,8 proc. krajowego zapotrzebowania na energię, produkując 1,082 TWh energii elektrycznej.

red. gramwzielone.pl