Nowy rekord sprawności ogniwa polikrystalicznego

Nowy rekord sprawności ogniwa polikrystalicznego
Fot. Fraunhofer ISE

Niemiecki instytut Fraunhofer ISE chwali się kolejnym rekordem sprawności ogniwa fotowoltaicznego. Tym razem naukowcy z Freiburga podnieśli poprzeczkę w sprawności najpopularniejszych na rynku fotowoltaicznym ogniw polikrystalicznych.

Pracownicy Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems ISE osiągnęli sprawność ogniwa polikrystalicznego na poziomie 22,3 proc., co jest światowym rekordem i krokiem w kierunku zmniejszenia kosztów inwestycji w fotowoltaikę m.in. dzięki ograniczaniu ilości komponentów potrzebnych do zainstalowania danej mocy w systemie fotowoltaicznym.

W ostatnich latach technologia polikrystaliczna zdominowała rynek fotowoltaiczny, odpowiadając obecnie – jak wylicza Fraunhofer ISE – za około 57 proc. globalnej produkcji modułów PV.

REKLAMA

Fraunhofer ISE zaznacza, że w ostatnich latach poprawiano sprawności zwłaszcza nieco droższych ogniw monokrystalicznych, zwiększając tym samym różnicę z rekordowymi sprawnościami ogniw typu polikrystalicznego.

Amerykański producent ogniw i modułów fotowoltaicznych SunPower wdrożył już do produkcji ogniwa monokrystaliczne, które – wytworzone na liniach produkcyjnych – osiągają sprawność 25 proc. To wynik na razie nieosiągalny dla tańszej, ale charakteryzującej się mniejszą sprawnością technologii polikrystalicznej.

REKLAMA

Na razie technologia ogniw polikrystalicznych na poziomie komercjalizacji i seryjnej produkcji jest bliska sprawności około 20 proc. W ubiegłym roku chiński producent ogniw i modułów fotowoltaicznych Trina Solar poinformował o osiągnięciu sprawności ogniw polikrystalicznych na poziomie 20,16 proc., zapewniając, że ten wynik osiągnięto na ogniwach wykonanych na fabrycznych liniach produkcyjnych.

Do zmniejszenia tej różnicy przyczyniają się pracownicy niemieckiego instytutu. Ustanawiając nowy rekord dla technologii polikrystalicznej, Fraunhofer poprawił ustanowiony przez siebie kilka miesięcy temu wynik 21,9 proc., który stwierdzono badając próbkę ogniwa wielkości 2 cm2.

Fraunhofer ISE zapewnia, że jeszcze nie wykorzystano maksimum możliwości jeśli chodzi o konwersję światła w energię elektryczną z udziałem technologii polikrystalicznej.

W celu zwiększenia sprawności ogniw polikrystalicznych Fraunhofer ISE chce  wykorzystać technologię tzw. TOPCon (Tunnel Oxide Passivated Contact).

Badania nad poprawieniem sprawności ogniw polikrystalicznych, które w ramach projektu o nazwie „multiTOP” prowadzi Fraunhofer ISE, są finansowane przez niemiecki rząd. 

red. gramwzielone.pl