Statoil inwestuje w fotowoltaikę

Statoil inwestuje w fotowoltaikę
Fot. Scatec Solar

Norweski koncern paliwowy zawarł umowę zmierzającą do nabycia udziałów w projekcie ogromnej farmy fotowoltaicznej, która powstanie w Brazylii i która będzie produkować energię rozliczaną w ramach brazylijskiego systemu aukcyjnego, po atrakcyjnej taryfie. Statoil już od kilku lat jest aktywny w sektorze energetyki odnawialnej, jednak w fotowoltaice stawia dopiero pierwsze kroki.

Statoil zawarł umowę mającą na celu nabycie za kwotę około 25 mln dolarów 40 proc. udziałów w projekcie farmy fotowoltaicznej o mocy 162 MW, który jest realizowany w Brazylii. Udziały sprzedaje również wywodząca się z Norwegii firma – deweloper Scatec Solar specjalizujący się w budowie naziemnych farm fotowoltaicznych.

Projekt fotowoltaiczny, w którym udziały nabył norweski potentat paliwowy, jest gotowy do budowy, a energia będzie sprzedawana  do sieci po zagwarantowanej w aukcji stawce wynoszącej 104 USD/MWh, która dodatkowo będzie indeksowana o inflację. Umowa na sprzedaż energii na takich warunkach została zawarta na 20 lat.

REKLAMA

Inwestycja jest zlokalizowana w Quixeré, w północno-wschodnim brazylijskim stanie Ceará. Budowa ma ruszyć jeszcze w tym miesiącu, a uruchomienie produkcji energii zapowiedziano na koniec przyszłego roku. Całkowity koszt inwestycji Statoil szacuje na 215 mln dolarów.

Statoil i Scatec Solar mają teraz wspólnie realizować również inne projekty na rynku fotowoltaicznym. Scatec Solar obecnie posiada farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 322 MW, które w ubiegłym roku wyprodukowały w sumie około 791 GWh energii elektrycznej i które działają w Czechach, RPA, Rwandzie, Hondurasie i w Jordanii. Do tego dochodzi duże portfolio realizowanych projektów o łącznej mocy 1,8 GW.

Elementem strategii Statoil jest uzupełnianie naszego portfolio projektów paliwowych zyskownymi źródłami odnawialnymi. Do tej pory skupialiśmy się na energetyce wiatrowej na morzu, gdzie posiadamy unikalną przewagę konkurencyjną, zbudowaną w ciągu 40 lat działalności w sektorze ropy i gazu. Zakup udziałów w projekcie Apodi to pierwszy krok w sektorze solarnym, pokazujący jak energia słoneczna może dostarczać Statoil skalowalne i zyskowne możliwości rozwoju – komentuje Irene Rummelhoff z działu New Energy Solutions w Statoil.

Norweski koncern działa w sektorze OZE już od kilku lat, jednak do tej pory skupiał się wyłącznie na inwestycjach w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. 

Statoil zainwestował m.in. w położoną w odległości 23 km od wybrzeży Wielkiej Brytanii morską farmę wiatrową Sheringham Shoal, która rozpoczęła produkcję energii już w 2012 r. i której moc wynosi 316,8 MW. Składa się na nią 88 turbin Siemens SWT-3.6-107.

Obok Statoil udziałowcami w tym projekcie jest UK Green Investment Bank, należący obecnie do australijskiego funduszu Macquarie, a także norweski państwowy koncern energetyczny Statkraft.

REKLAMA

Statoil jest również udziałowcem w innej farmie wiatrowej, która znajduje się na Morzu Północnym. Chodzi o projekt Dudgeon o mocy 402 M składający się z turbin Siemensa o jednostkowej mocy 6 MW. Współwłaścicielami tego projektu są w tym przypadku Statkraft oraz arabski fundusz Masdar.

Norwegowie budują u wybrzeży Szkocji pierwszą komercyjną morską farmę wiatrową, która składa się z wiatraków nieprzymocowanych na stałe do morskiego dna. Moc projektu Hywind Scotland ma sięgnąć 40 MW.

Ponadto norweski koncern paliwowy jest w trakcie budowy jednej z pierwszych morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Posiada w niej 50 proc. udziałów, a kolejne 50 proc. ma niemiecki koncern energetyczny E.ON.

Farma wiatrowa Arkona zostanie ulokowana w odległości 35 km od wyspy Rugia. Jej moc sięgnie 385 MW, na co złoży się sześćdziesiąt turbin dostarczonych przez Siemensa, które staną na wodach o głębokości od 23 do 37 metrów.

Elektrownie wiatrowe rozpoczną produkcję w 2019 r., a generacja będzie odpowiadać zapotrzebowaniu około 400 tys. gospodarstw domowych.

Statoil jest kolejnym zagranicznym inwestorem, którego przyciągnął brazylijski system wsparcia dla OZE bazujący na aukcjach, które faworyzują ogromne projekty wiatrowe i fotowoltaiczne.

W ostatnich latach brazylijskie władze przyznały wsparcie dla projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy około 3 GW, a do roku 2024 planują objęcie wsparciem kolejnych 7 GW. Do tego dochodzą już podpisane umowy PPA na zakup energii z farm wiatrowych o łącznej mocy około 12 GW. 

W ubiegłym miesiącu włoski koncern energetyczny Enel uruchomił w Brazylii dwie największe farmy fotowoltaiczne w Ameryce Południowej. Więcej na ten temat w artykule: Włosi uruchomili dwie największe farmy PV w Ameryce Płd.

red. gramwzielone.pl