To będzie największa w Europie elektrownia PV bez subsydiów

To będzie największa w Europie elektrownia PV bez subsydiów
Rozpoczęcie budowy farmy PV o mocy 221 MW w Vaqueiros. Fot. WElink Energy

W Portugalii zainaugurowano budowę ogromnej farmy fotowoltaicznej. Produkowana przez nią energia będzie sprzedawana bez jakichkolwiek subsydiów i preferencji, wyłącznie na zasadach rynkowych.

Ogromna farma fotowoltaiczna o mocy 221 MW powstanie w Vaqueiros na południu Portugalii. Jak wynika z prognoz wykonanych w programie Classic PVGIS, położona w tej lokalizacji farma fotowoltaiczna o takiej mocy może wytwarzać w skali roku nawet ponad 340 GWh energii elektrycznej.

Inwestor, brytyjska firma WElink Energy, podaje, że farma fotowoltaiczna Solara4 będzie produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 150 tys. gospodarstw domowych.

REKLAMA

Instalacja będzie się składać z około 850 tys. modułów fotowoltaicznych, a w trakcie budowy pracę znajdzie około 300 osób. Kontrakt na realizację tej inwestycji w formule EPC zdobyła chińska firma China Triumph International Engineering Co. Ltd (CTIEC). WElink Energy wcześniej szacował koszt tej inwestycji na około 200 mln funtów.

Uruchomienie ogromnej farmy fotowoltaicznej zaplanowano na połowę 2019 r. Zwiększy ona wówczas aktualnie relatywnie mały potencjał elektrowni fotowoltaicznych w Portugalii. 

REKLAMA

WElink Energy podkreśla, że po uruchomieniu produkcji energii farma fotowoltaiczna w Vaqueiros będzie największym tego typu obiektem w Europie, z którego energia będzie sprzedawana na zasadach rynkowych.

Udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Portugalii wyniósł w ubiegłym roku 58 proc., z czego 30 proc. przypadło na energetykę wodną, 22 proc. na energetykę wiatrową, 5 proc. na bioenergetykę, a tylko 1 proc. na fotowoltaikę – mimo świetnych warunków nasłonecznienia, które ma Portugalia, to istotnie mniej niż średni udział generacji PV w unijnym miksie energii.

Brytyjska grupa WElink Energy funkcjonuje na rynku odnawialnych źródeł energii od roku 2007, działając przy wsparciu chińskiego koncernu China National Buildings Material (CNBM).

Pod koniec ubiegłego roku WElink Energy ogłosił, że utworzy z CNBM konsorcjum, które będzie się zajmować „produkcją” domów energooszczędnych z wykorzystaniem technologii fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV). Więcej na ten temat: Brytyjczycy zbudują domy z prefabrykatów BIPV. „Off-grid do 75 proc.”

red. gramwzielone.pl