Pierwsza farma PV powstaje k. elektrowni w Czarnobylu

Pierwsza farma PV powstaje k. elektrowni w Czarnobylu
Budowa farmy fotowoltaicznej o mocy 4,2 MW w miejscowości Brahin na Białorusi. Fot. Rodina

Działający na wschodnioeuropejskim rynku fotowoltaicznym deweloper Rodina rozpoczął we współpracy z niemiecką firmą Enerparc AG budowę pierwszej farmy fotowoltaicznej, która ma wejść w skład gigantycznego kompleksu solarnego, którego budowę w pobliżu Czarnobyla od dłuższego czasu sygnalizuje Kijów.

Ukraiński rząd informował w ubiegłym roku, że na terenach znajdujących się w pobliżu elektrowni jądrowej w Czarnobylu mogą powstać ogromne farmy fotowoltaiczne, których łączna moc sięgnie około 1 GW.

– Mamy normalne europejskie priorytety, co oznacza posiadanie najlepszych standardów w zakresie środowiska i ambicji w zakresie czystej energii – komentował cytowany przez Bloomberga ukraiński minister środowiska Ostap Semerak. – Tanie tereny z dobrym nasłonecznieniem tworzą fundament tej inwestycji. W dodatku, pozostające sieci przesyłowe są gotowe do wykorzystania – zapewniał ukraiński minister.

REKLAMA

Pod koniec ubiegłego roku pojawiły się informacje, że park fotowoltaiczny koło Czarnobyla mają zbudować firmy z Chin. Taką wiadomość przekazały chińskie media, m.in. portal ChinaDaily, który poinformował, że inwestycję zrealizują dwie chińskie firmy – GCL System Integration Technology oraz China National Complete Engineering Corporation (CCEC).

Później rozmowy z ukraińskim rządem w sprawie budowy farm fotowoltaicznych koło Czarnobyla potwierdzał m.in. koncern energetyczny Engie. Ukraińskie ministerstwo środowiska podawało, że francuski koncern jest jedną z kilkudziesięciu firm, które są zainteresowane budową farm fotowoltaicznych w pobliżu Czarnobyla.

Pod koniec lipca br. ukraiński rząd oficjalnie ogłosił możliwość dzierżawy terenów o powierzchni 2,5 mln m2 w pobliżu Czarnobyla na okres 49 lat. Oszacowano, że dzięki temu mogą powstać elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 100 MW.

REKLAMA

Teraz wiadomo, że pierwsze panele fotowoltaiczne w strefie skażonej po katastrofie elektrowni jądrowej stawia ukraiński deweloper Rodina wraz z niemieckim Enerparc. Na razie powstać ma instalacja fotowoltaiczna o mocy około 1 MW, a jej uruchomienie przewidziano na koniec tego roku.

Co ciekawe, Rodina ma już na koncie budowę większej farmy fotowoltaicznej o mocy 4,2 MW, którą postawiła w regionie homelskim położonym w południowo-wschodniej Białorusi, w miejsowości Brahin znajdującej się również w strefie skażonej awarią elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

Rodina informuje na swojej stronie internetowej, że od 2011 r. zbudowała w Europie Wschodniej instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 440 MW.

Budowa ogromnego kompleksu fotowoltaicznego koło Czarnobyla przybliży Ukrainę do realizacji celu, który w tym roku wyznaczył Kijów, przyjmując, że do roku 2035 udział OZE w ukraińskim miksie energetycznym wzrośnie do 25 proc., przy czym do tej wartości nie wliczono generacji z elektrowni wodnych, które mają dołożyć 13 proc.

Budowa farmy fotowoltaicznej o mocy 4,2 MW w Brahinie, regionie homelskim na Białorusi:

red. gramwzielone.pl