Ceny modułów pójdą w górę? Na razie Chińczycy tną marże

Ceny modułów pójdą w górę? Na razie Chińczycy tną marże
Fot. Schott Solar

Wyraźny wzrost cen krzemu w Chinach pogorszył wyniki finansowe chińskich producentów modułów fotowoltaicznych. Na razie Chińczycy ograniczają się do zmniejszania swojej marży, nie podnosząc jeszcze cen.

Z powodu niedoboru krzemu w Chinach ceny tego surowca w ciągu ostatnich czterech miesięcy wzrosły o 35 proc. Powód to zamknięcie części chińskich fabryk na skutek zaostrzenia regulacji środowiskowych. To przełożyło się na wzrost cen krzemu z około 14 USD/kg do niemal 20 USD/kg, a także na spadające marże chińskich producentów modułów fotowoltaicznych, którzy w tym okresie nie byli zabezpieczeni podpisanymi wcześniej kontraktami na zakup tego surowca po niższych cenach.

W dodatku chińskim producentom zakup krzemu poza granicami Chin utrudniają karne cła, którymi Pekin odpowiedział na restrykcje celne ws. importu chińskich modułów fotowoltaicznych, przyjęte na kilku kluczowych rynkach PV.

REKLAMA

Bloomberg informuje, że ta sytuacja odbiła się negatywnie na wynikach finansowych części chińskich producentów modułów fotowoltaicznych, którzy przez wyższe koszty krzemu musieli zmniejszyć swoje marże. Jak na razie niższe zyski za ostatni kwartał potwierdzili Canadian Solar czy koreański, ale produkujący również w Chinach Hanwha Q Cells, a niższe marże mają zanotować także m.in. JA Solar czy obecnie największy na świecie producent modułów JinkoSolar.

REKLAMA

Nie spodziewaliśmy się, że ceny krzemu wzrosną tak bardzo i w Chinach nikt się tego nie spodziewał – potwierdził cytowany przez Bloomberga przedstawiciel Canadian Solar – chińskiego producenta, który w minionym kwartale zmniejszył swoją średnią marżę z 24,2 proc. do 17,5 proc.

Zysk Hanwha Q Cells spadł w III kwartale o 88 proc. rok do roku, do poziomu 5 mln dolarów. Koreański producent potwierdził, że przyczyną tego było zwiększenie kosztów zakupu płytek krzemowych. 

Tajwańska firma konsultingowa EnergyTrend podaje, że obecnie średnie ceny modułów polikrystalicznych w Azji wynoszą przeciętnie 0,359 USD/W (najniższy odnotowany poziom to 0,32 USD/W), natomiast modułów monokrystalicznych – 0,374 USD/W (najniższy odnotowany poziom to 0,36 USD/W).

Według innej azjatyckiej firmy konsultingowej PVinsights, obecnie średnie ceny modułów polikrystalicznych kształtują się na poziomie 0,315 USD/W, wydajniejsze moduły polikrystaliczne w technologii PERC kosztują średnio 0,379 USD/W, a moduły monokrystaliczne w technologii PERC – ok. 0,417 USD/W. 

red. gramwzielone.pl