Wspólnota prosumentów z Londynu wdroży rozliczenia bazujące na blockchain

Wspólnota prosumentów z Londynu wdroży rozliczenia bazujące na blockchain
Fot. Banister House

Wspólnota energetyczna, która zrzesza mieszkańców Londynu produkujących energię z fotowoltaiki, wdroży platformę lokalnej wymiany energii w modelu tzw. peer-to-peer, bazującą na technologii blockchain.

Deweloper odnawialnych źródeł energii działający na terenie stolicy Wielkiej Brytanii, Repowering London, nawiązał współpracę z firmą AI działającą w obszarze monitoringu energii. Cel to uruchomienie lokalnej platformy obrotu energią między członkami lokalnej wspólnoty energetycznej z londyńskiego osiedla Banister House, na którego dachach są umieszczone panele fotowoltaiczne.

Zrzeszająca mieszkańców londyńska wspólnota energetyczna powstała w 2015 r. Na dachach kilkunastu budynków wielorodzinnych zainstalowano systemy fotowoltaiczne, które objęto brytyjskim systemem taryf gwarantowanych. Przyjęto, że produkowana energia będzie w pierwszej kolejności zasilać domy na osiedlu Banister House, a nadwyżki trafią do sieci National Grid.

REKLAMA

Mieszkańcom londyńskiego osiedla umożliwiono zakup udziałów, ustalając minimalny wkład na 50 funtów. Osoby spoza Banister House mogły kupić udziały przy wkładzie zaczynającym się od 250 funtów.

Każdy z udziałowców zyskał prawo do decydowania o działalności londyńskiej wspólnoty energetycznej, a minimalny zwrot z inwestycji określono na 4 proc. Ponadto przyjęto, że określony zysk z funkcjonowania elektrowni fotowoltaicznych zostanie przeznaczony na lokalne działania mające na celu walkę z ubóstwem i aktywizację młodzieży.

Z góry ustalono ponadto, że przy projekcie będzie pracować kilkunastu stażystów, którzy w ten sposób zyskają wiedzę na temat wdrażania i zarządzania tego rodzaju przedsięwzięciami.

REKLAMA

Teraz przychodzi czas na kolejny etap w rozwoju prosumenckiej wspólnoty energetycznej z Banister House. Wdrożona zostanie elektroniczna platforma umożliwiająca bezpośredni handel energią między mieszkańcami londyńskiego osiedla.

Dodatkowo wspólnotę energetyczną z Banister House zasilą bateryjne magazyny energii, które dostarczy brytyjski producent Powervault, w ten sposób przyczyniając się do optymalizacji zużycia energii produkowanej z dachowych systemów fotowoltaicznych.

Cały projekt kwotą 100 tys. funtów dofinansuje brytyjski rząd, za pośrednictwem krajowego regulatora rynku energetycznego Ofgem, który bada możliwości zastosowania technologii bazujących na blockchain w energetyce.

Pilotaż rozpocznie się na początku przyszłego roku i potrwa wstępnie 12 miesięcy.

Na czym polega i jakie korzyści technologia blockchain może dać producentom energii odnawialnej? Więcej w artykule: Blockchain wkracza do energetyki. Pomoże prosumentom i energetyce rozproszonej.

red. gramwzielone.pl