Longi: „dwustronność” modułów PV na nienotowanym dotąd poziomie

Longi: „dwustronność” modułów PV na nienotowanym dotąd poziomie
Fot. Longi Solar

Chiński producent modułów fotowoltaicznych Longi Solar pochwalił się rekordem tzw. dwustronności ogniw fotowoltaicznych w produkowanych przez niego modułach PV, które mogą generować energię zarówno na przedniej jak i tylnej stronie. Tym samym chińska firma potwierdza aspiracje do znalezienia się w gronie czołowych producentów modułów fotowoltaicznych.

Chińskie Krajowe Centrum Nadzoru i Inspekcji Jakości Produktów Fotowoltaicznych (CPVT) opublikowało wyniki niezależnych badań potwierdzających pobicie rekordu „dwustronności” (ang. bifaciality) przez ogniwa słoneczne PERC firmy Longi Solar na poziomie 82,15 proc. Longi zapewnia, że „dwustronność” w ogniwach PERC na rynku standardowo utrzymuje się na poziomie 75 proc.

Chińczycy wprowadzili do swojej oferty dwustronny, monokrystaliczny moduł PERC (Hi-MO2) na targach SNEC 2017 w Szanghaju. 

REKLAMA

Jak informuje Longi, w produkcji masowej wydajność przedniej strony panelu przekracza 21,2 proc. Przy założeniu, że wydajność tylnej strony modułu zwiększa ogólną wydajność modułu o 10 proc., to całkowita moc dwustronnego modułu PERC może sięgnąć nawet 330 watów w modułach z 60 ogniwami, z czego 300 W to moc przedniej strony, a także 396 W w modułach 72-ogniwowych – w tym 360 W z przodu.

Dwustronne moduły firmy Longi pokryte są podwójną warstwą laminatu szklanego. W połączeniu z zastosowaniem wytrzymałej technologii mono PERC o niskiej degradacji model Hi-MO2 ma osiągać wyniki degradacji w pierwszym roku poniżej 2 proc., a średni roczny poziom degradacji w okresie 30 lat ma wynosić poniżej 0,45 proc. Chińska firma zapewnia, że zastosowanie podwójnego przeszklenia zwiększa odporność PID i może przedłużyć życie panelu poza 30 lat.

W październiku br. Longi informował o ustanowieniu rekordu sprawności monokrystalicznego ogniwa fotowoltaicznego w technologii PERC na poziomie 22,71 proc. – poprawionego później mocno przez Yingli Solar. Więcej na ten temat: Chiński skok w sprawności ogniwa krystalicznego.

Longi w ostatnich latach zbliża się do czołówki największych producentów modułów fotowoltaicznych na świecie, osiągając na koniec 2016 r. potencjał produkcji rzędu 5 GW. Oprócz modułów chińska firma produkuje bloki krzemowe (do 7,5 GW w skali roku), płytki krzemowe (również 7,5 GW), a także ogniwa fotowoltaiczne na liniach o potencjale produkcji do 2,5 GW.

Wartość swoich aktywów Longi szacuje na 2,8 mld dolarów, a przychody w ubiegłym roku sięgnęły 1,67 mld dolarów.

Chińska firma podkreśla, że tylko w I połowie br. jej wydatki na badania i rozwój nowych technologii odpowiadały wartości 7 proc. wygenerowanych przychodów.

REKLAMA

Longi podkreśla, że wykorzystanie jego dwustronnych modułów fotowoltaicznych kwalifikuje daną inwestycję do realizowanego w Chinach programu „Top Runner”, w ramach którego wspierane są inwestycje wykorzystujące innowacyjne rozwiązania.

Właśnie w ramach tego programu zrealizowano farmę fotowoltaiczną wykonaną na dwustronnych modułach, która powstała w prowincji Shanxi, a jej moc wynosi 50 MW. 

Zastosowano w niej dwustronne moduły Yingli Panda Bifacial w technologii dual glass, złożone z ogniw monokrystalicznych. Yingli deklaruje, że sprawność tych modułów sięga 18,8 proc.

Yingli Solar podał, że po roku produkcji energii, potwierdziły się wstępne założenia co do wyższych uzysków energii, a farma fotowoltaiczna na modułach dwustronnych wyprodukowała o około 17 proc. więcej energii niż wyprodukowałaby identyczna instalacja działająca na modułach jednostronnych. Nie podano jednak dokładnego uzysku energii. Natomiast, gdy rok temu uruchamiano produkcję energii, oszacowano, że roczna generacja wyniesie przynajmniej 80 GWh.

W Chinach w trakcie budowy w ramach programu „Top Runner” są jeszcze większe elektrownie fotowoltaiczne, w których przewiduje się wykorzystanie modułów dwustronnych.

Producenci modułów fotowoltaicznych w technologii dwustronnej deklarują wyższe uzyski energii również o około 10-30 proc. w stosunku do modułów jednostronnych, podkreślając przy tym korzystniejszy współczynnik temperatury, który dodatkowo wpływa na relatywnie lepsze uzyski energii.

Moduły dwustronne produkuje już czołówka chińskich firm z branży PV. W Europie wytwarzanie takich modułów rozpoczął niemiecki SolarWorld, a teraz do uruchomienia produkcji modułów dwustronnych, bazujących na wysokowydajnej technologii ogniw HJT, przygotowuje się włoski koncern energetyczny Enel. Więcej na ten temat: Enel będzie produkować dwustronne moduły HJT.

Efektywność tylnej strony modułów typu bifacial jest zależna od współczynnika albedo powierzchni, na której zostaną umieszczone. Dużo lepsze efekty daje umieszczenie takiej instalacji na jaśniejszych powierzchniach, charakteryzujących się wyższym współczynnikiem albedo, a więc odbijających więcej światła słonecznego.

W Europie największą instalacją tego typu jest system PV zrealizowany w holenderskim Vaassen. Jego moc sięga 400 kW. Z kolei moc największej instalacji tego typu, która powstała dotąd w Ameryce Północnej, wynosi 12,8 MW. 

red. gramwzielone.pl