Największy producent modułów PV zwolnił tempo

Największy producent modułów PV zwolnił tempo
Fot. JinkoSolar

W II kwartale 2017 r. chiński producent modułów fotowoltaicznych JinkoSolar ustanowił kwartalny rekord sprzedaży, zbliżając się do poziomu 3 GW. III kwartał dla chińskiej firmy nie był już tak dobry. Mimo to Jinko podniósł prognozę sprzedaży na cały 2017 r.

JinkoSolar był największym na świecie producentem modułów fotowoltaicznych za rok 2016. W tym roku powinien utrzymać pozycję lidera, o czym świadczą wyniki wygenerowane w pierwszych trzech kwartałach.

W ostatnich latach chińska firma mocno korzysta zwłaszcza na boomie inwestycyjnym na rynku fotowoltaicznym w Chinach. Dzięki ciągle rosnącym inwestycjom w PV w Państwie Środka w I kwartale br. JinkoSolar sprzedał moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 2,068 GW, a w II kwartale zwiększył sprzedaż do poziomu 2,884 GW, przekraczając wcześniejszą prognozę o niemal 300 MW.

REKLAMA

Natomiast w III kwartale chiński lider rynku fotowoltaicznego odnotował sprzedaż na poziomie 2,374 GW, co jest wynikiem gorszym o 17,7 proc. w porównaniu do danych za wcześniejszy kwartał. Publikując dane za II kwartał, JinkoSolar zapowiadał zresztą spowolnienie w III kwartale. Prognozował wówczas sprzedaż na poziomie 2,1-2,3 GW.

W II kwartale 2017 r. chińska firma odnotowała sprzedaż na poziomie 1,17 mld USD, co jest wynikiem lepszym o 37,2 proc. w porównaniu do wcześniejszego kwartału. Zysk brutto wyniósł 123,1 mln USD w porównaniu do 94,3 mln USD w pierwszym kwartale br.

Natomiast w III kwartale Chińczycy osiągnęli przychody rzędu 964,8 mln dolarów, co jest wynikiem gorszym o 19 proc. w porównaniu do wcześniejszego kwartału, ale lepszym o 20,4 proc. w ujęciu rok do roku. Zysk w minionym kwartale wyniósł 116,1 mln dolarów.

JinkoSolar wskazywał w informacji nt. wyników za II kwartał, że rosnącemu wolumenowi sprzedaży po raz kolejny towarzyszył spadek marży, co wynikało, oprócz spadku cen modułów na rynkach światowych, również m.in. ze wzrostu cen krzemu.

Mimo, że wzrost cen krzemu był nadal obserwowany w III kwartale, w tym czasie chińskiemu producentowi udało się zwiększyć marżę w ujęciu kwartał do kwartału. W II kwartale wynosiła ona przeciętnie 10,5 proc., a w kolejnym wzrosła do 12 proc. To jednak wynik nadal znacznie gorszy niż w analogicznym okresie 2016 r., kiedy marża wyniosła 19,2 proc.

Wyższą marżę w minionym kwartale Jinko tłumaczy redukcją kosztów oraz mniejszym zaangażowaniem produkcji realizowanej na zasadzie OEM.

REKLAMA

Popyt w Chinach pozostaje silny ze względu na wzrost rynku rozproszonej generacji. W pełni oceniliśmy rekomendacje amerykańskiej federalnej komisji handlu międzynarodowego w sprawie ceł i czekamy na finalną decyzję. Niezależnie od tej sprawy oczekujemy silnego, długookresowego wzrostu rynku solarnego w USA. Popyt w Europie wskazuje oznaki poprawy wraz  z pojawianiem się efektu grid parity w coraz większej liczbie krajów. Rynek w Indiach rośnie szybko i powinien stać się trzecim największym rynkiem solarnym na świecie – komentuje Kangping Chen, CEO chińskiej firmy.

Jakie innowacje chce wdrażać chiński lider w produkcji modułów PV? Przede wszystkim jest mowa o optymalizacji kosztów produkcji wafli krzemowych dzięki implementowaniu nowej technologii cięcia (Diamond Wire). Modernizacja linii produkcyjnych pod tym kątem ma się zakończyć w przyszłym kwartale.

Jinko informuje również o wdrażaniu do produkcji technologii ogniw tzw. half-cell oraz modułów dwustronnych (bifacial), a także o pracach nad technologią cienkowarstwową określaną jako Hydride Oxide Thin Film.

W listopadzie br. JinkoSolar ogłosił niesamowity – jak na dotychczasową historię rozwoju technologii krystalicznej – wzrost sprawności ogniw monokrystalicznych do poziomu 23,45 proc.

W październiku Chińczycy informowali natomiast o zwiększeniu sprawności ogniw polikrystalicznych do poziomu 22,04 proc.

Na IV kwartał br. chińska firma zapowiada sprzedaż rzędu 2,3-2,5 GW.

Na cały 2017 r. JinkoSolar zapowiadał kwartał temu sprzedaż łącznie ok. 8,5-9 GW. Teraz prognozę podniesiono do 9,6-9,8 GW.

To więcej niż potencjał produkcyjny JinkoSolar, który w ubiegłym kwartale zwiększono o około 0,5 GW do poziomu 8 GW. Potencjał produkcji wafli krzemowych wynosił 7 GW, a ogniw 4,5 GW. 

red. gramwzielone.pl