Japończycy zapowiadają sprzedaż solarnych dachówek

Japończycy zapowiadają sprzedaż solarnych dachówek
SolarRoof. Fot. Tesla

Po tym jak Tesla poinformowała rok temu o planach wdrożenia na rynek solarnych dachówek SolarRoof, na razie nie możemy doczekać się rozpoczęcia ich sprzedaży. Tymczasem dla tego produktu wkrótce ma pojawić się konkurencja. Swoje solarne dachówki szykuje japoński producent cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych Solar Frontier.

Japoński producent modułów fotowoltaicznych w niszowej technologii CIS ostatnio redukuje produkcję wobec malejącego popytu na rynku japońskim, na którym skupia się sprzedaż Solar Frontier. Przy okazji publikacji ostatnich wyników finansowych Solar Frontier informował o wstrzymaniu produkcji w fabryce w Tohoku w prefekturze Miyagi, w  której produkował moduły o mocy do  150 MW. Zasygnalizował też zamknięcie produkcji na liniach o mocy 50 MW w prefekturze Miyazaki i skonsolidowanie produkcji w swoim flagowym zakładzie w Kunitomi, w którym może produkować moduły o mocy do 900 MW w skali roku.

Powodem jest potrzeba ograniczenia kosztów w sytuacji malejącego popytu na większe elektrownie fotowoltaiczne w Japonii, co wynika z ograniczania systemu taryf gwarantowanych.

REKLAMA

Obecnie japońska firma oferuje cienkowarstwowe moduły fotowoltaiczne w technologii CIS o mocach 150-170 W, deklarując średnią sprawność na poziomie 13,8 proc. Wkrótce do seryjnej produkcji mają trafić wydajniejsze moduły o mocach 180-185 W. 

Teraz japońskie media informują, że SolarFrontier upatruje szansy na biznesowy sukces w solarnych dachówkach – podobnych do tych, które na rynek chce wprowadzić amerykańska Tesla.

REKLAMA

Amerykanie na razie nie rozpoczęli jeszcze sprzedaży swojego produktu o nazwie SolarRoof, a dotąd informowali jedynie o prowadzonych pilotażach i przygotowaniach do produkcji w ogromnej fabryce w Buffalo w stanie Nowy Jork. W tej fabryce do produkcji ogniw i modułów Tesla zamierza zresztą wykorzystać japońską technologię, którą dostarczy Panasonic produkujący wysokosprawne moduły fotowoltaiczne w technologii HIT.

Solar Frontier zapowiada rozpoczęcie sprzedaży swoich solarnych dachówek w drugiej połowie 2019 roku. Firma należąca do grupy Showa Shell Sekiyu zapowiada – podobnie jak uczyniła to Tesla – że wykorzystanie solarnych dachówek zredukuje koszt inwestycji w fazie konstrukcji budynków, ponieważ produkując energię, jednocześnie zastąpią one materiały tradycyjnie stosowane do budowy dachów.

Nowy produkt od Solar Frontier ma być stosowany jednocześnie jako element elewacji budynków. Mają to umożliwić cechy takie jak niska waga oraz duża wytrzymałość.

Solar Frontier tłumaczy zwrot w kierunku małych instalacji fotowoltaicznych, docelowo zintegrowanych z budynkami, występującymi w Japonii coraz większymi trudnościami z podłączaniem do sieci dużych elektrowni fotowoltaicznych. Więcej o japońskim systemie wsparcia dla fotowoltaiki w artykule: Wysokie ceny w aukcjach dla PV w Japonii.

red. gramwzielone.pl