Taka, największa w kraju farma fotowoltaiczna ma powstać w Jeleniej Górze

Taka, największa w kraju farma fotowoltaiczna ma powstać w Jeleniej Górze
Wizualizacja farmy fotowoltaicznej w Jeleniej Górze. Fot. Polski Solar

Firma Polski Solar S.A. zapewnia, że zbuduje w Jeleniej Górze pierwszą w Polsce „designerską” elektrownię fotowoltaiczną. Około 30 tysięcy modułów fotowoltaicznych zostanie ułożonych w kształt symbolu miasta, czyli jelonka. Polski Solar zapowiada rozpoczęcie prac już na początek 2018 roku.

Unikatowa farma fotowoltaiczna w Jeleniej Górze o mocy 10 MW ma powstać na działce przy Trasie Czeskiej, którą firma Polski Solar dzierżawi od miasta. Na kształt jelonka złożą się czarne, monokrystaliczne oraz niebieskie, polikrystaliczne panele słoneczne. Cała instalacja ma zająć powierzchnię 22 hektarów.

Wpisanie jelonka w projekt elektrowni fotowoltaicznej było dla nas oczywistym wyborem. W ten sposób nie tylko odwołujemy się do nazwy Jeleniej Góry i promujemy ją w Polsce i na świecie. Oddajemy również uznanie przełomowym zmianom, na które się zdecydowała, stając się liderem w dążeniu do niezależności energetycznej – mówi William Buba, dyrektor generalny firmy Polski Solar.

REKLAMA

W odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl firma Polski Solar zapewniła, że energia będzie sprzedawana do ogólnej sieci dystrybucyjnej na zasadach rynkowych, a przewidywany termin uruchomienia generacji to lipiec-sierpień przyszłego roku. Farma fotowoltaiczna w Jeleniej Górze ma wówczas produkować energię w ilości prognozowanej na 10,8 GWh rocznie. 

REKLAMA

Wartość inwestycji szacowana jest na 37 mln zł netto.

Projekt farmy fotowoltaicznej w Jeleniej Górze jest elementem działań realizowanych w ramach Jeleniogórskiego Klastra Energii Odnawialnej, który powstał w październiku 2017 roku. Porozumienie podpisał wówczas Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry, a także przedstawiciele firm Polski Solar oraz Maf Energy.

To szóste tego rodzaju przedsięwzięcie realizowanym przez firmę Polski Solar z dolnośląskimi samorządami.

Wcześniej powołano Klaster Energii Odnawialnej Ziemi Ząbkowickiej (gminy Ciepłowody, Stoszowice, Ziębice i Ząbkowice), Klaster Energii Odnawialnej Wzgórz Trzebnickich (Prusice, Oborniki Śląskie, Wisznia Mała, Wołów i Żmigród), Klaster Energii Odnawialnej Ziemi Łużyckiej (Olszyna, Gryfów Śląski, Leśna, Siekierczyn i Lubań), Izerski Klaster Energii Odnawialnej (Mirsk, Wleń, Lubomierz, Lwówek Śląski i Stara Kamienica), Klaster Energii Odnawialnej Wzgórz Strzelińskich (Domaniów, Kondratowice, Przeworno, Strzelin i Wiązów).

red. gramwzielone.pl