W Hiszpanii powstaje pierwsza farma PV bez subsydiów

W Hiszpanii powstaje pierwsza farma PV bez subsydiów
Enel press

Na Półwyspie Iberyjskim rozpoczęła się budowa kolejnej farmy fotowoltaicznej, z której energia będzie sprzedawana bez jakichkolwiek preferencji, na warunkach wynegocjowanych na rynku.

Brytyjski fundusz inwestycyjny Foresight poinformował o rozpoczęciu budowy farmy fotowoltaicznej o mocy 3,9 MW w Las Torres de Cotillas w hiszpańskim regionie Murcji.

Budowa jest realizowana przez firmę Solarig Global Services, a podłączenie do sieci zaplanowano na pierwszą połowę 2018 r. W skali roku farma fotowoltaiczna ma produkować około 7 GWh energii elektrycznej.

REKLAMA

Energia z tej farmy fotowoltaicznej będzie sprzedawana bez jakichkolwiek preferencji, na podstawie wynegocjowanej na rynku umowy PPA.

W ramach umowy przewiduje się sprzedaż energii w okresie 10 lat po przyjętej z góry cenie. Foresight nie podaje jednak, jaką stawkę przyjęto. Odbiorcą energii będzie spółka obrotu Energya-VM należąca do hiszpańskiej korporacji Grupo Villar Mir.

Jak zapewnia Carlos Rey z Foresight, ta umowa potwierdza możliwość oferowania pewnych i długookresowych zysków dla klientów brytyjskiego funduszu nawet w warunkach braku subsydiów i regulacyjnego wsparcia dla fotowoltaiki.

Brytyjski fundusz realizuje na Półwyspie Iberyjskim również inny, większy projekt fotowoltaiczny o mocy 7,2 MW, z którego energia ma być sprzedawana wyłącznie na zasadach rynkowych.

Chodzi o farmę fotowoltaiczną Vale Matanças, która powstanie w Alcácer do Sal, miejscowości położonej w portugalskim regionie Alentejo. Jej moc wyniesie 7,2 MW, a szacowany roczny uzysk energii to 12 GWh.

REKLAMA

Foresight obecnie zarządza aktywami wartymi ponad 2 mld funtów, w tym farmami fotowoltaicznymi o mocy ponad 900 MW w Europie, USA i Australii.

O możliwości rozwoju elektrowni fotowoltaicznych bez wsparcia w postaci preferencyjnych i gwarantowanych przez rząd cen za energię przekonane są zresztą władze Portugalii, które w ramach aukcji przyznają licencję na budowę farm fotowoltaicznych bez jakichkolwiek gwarancji odkupu energii.

Rząd Hiszpanii wspiera natomiast rozwój inwestycji w OZE w ramach systemu aukcyjnego, w którym inwestorzy, którzy wygrają aukcję, zyskują prawo do sprzedaży energii po cenie, którą zgłosili.

W ramach aukcji, której wyniki ogłoszono w połowie 2017 r., inwestorzy planujący budowę farm fotowoltaicznych zyskali prawo do sprzedaży energii z farm PV o mocy aż 3,9 GW. Madryt nie podał cen, po jakich będzie sprzedawana energia. Zaznaczono natomiast, że wszystkie zakładają maksymalne, przewidziane w ramach aukcji dyskonto, a produkcja energii nie przełoży się na dodatkowe koszty dla odbiorców końcowych.

W Hiszpanii plany budowy farmy fotowoltaicznej bez subsydiów ma też wywodzący się z Niemiec deweloper juwi, który planuje wybudowanie na południu Hiszpanii wielkiej farmy fotowoltaicznej o mocy aż 450 MW. Jeśli ten projekt zostanie zrealizowany, powstanie największy w Europie kompleks fotowoltaiczny.

Plany budowy farm fotowoltaicznych bez subsydiów sygnalizują też deweloperzy w gorzej nasłonecznionych regionach Europy. Najaktywniejszy w tym zakresie jest działający głównie w Wielkiej Brytanii Wirsol, który ostatnio poinformował o zakupie dwóch dużych projektów fotowoltaicznych na Wyspach, które zostaną zrealizowane jeszcze w I połowie 2018 roku wyłącznie na zasadach rynkowych, dzięki zawartym umowom PPA.

Więcej na ten temat w artykule: Na Wyspach powstaną farmy PV bez subsydiów. Dzięki umowom PPA.

Największa w Europie farma fotowoltaiczna, która będzie funkcjonować poza systemem wsparcia, powstała we Włoszech. Więcej na temat tej inwestycji w artykule: 63 MWp bez subsydiów.

red. gramwzielone.pl