Rekordowo tania energia z fotowoltaiki

Rekordowo tania energia z fotowoltaiki
Fot. 8minuteenergy

Amerykański sektor fotowoltaiczny odnotował w ostatnich dniach umowy z rekordowo niskimi cenami na zakup energii z fotowoltaiki. Inwestycje w PV w USA na razie nie zwalniają mimo wprowadzenia przez administrację Donalda Trumpa ograniczeń w imporcie ogniw i modułów fotowoltaicznych.

Kilka dni temu koncern Central Arizona Project podpisał 20-letnią umowę na zakup energii z mającej powstać do 2021 r. elektrowni fotowoltaicznej od dewelopera AZ Solar 1 po cenie wynoszącej jedynie 24,99 USD/MWh. Wkrótce Central Arizona Project straci swoje dotychczasowe główne źródło energii, czyli elektrownię węglową Navajo, która ma zostać wyłączona w przyszłym roku.

Jeszcze niższe ceny energii z fotowoltaiki szykują się w stanie Nevada, gdzie stanowy koncern energetyczny NV Energy – należący do holdingu miliardera Warrena Buffeta – wyselekcjonował portfolio inwestycji fotowoltaicznych na łączną moc 1001 MW. W części z tych projektów zakłada się jednocześne wykorzystanie magazynów energii na łączną moc 100 MW i pojemność 400 MWh.

REKLAMA

Wszystkie umowy PPA zakładają sprzedaż energii po cenie poniżej 30 USD/MWh. a uruchomienie produkcji energii przewidziano na lata 2020-21.

W przypadku jednego z projektów zakontraktowanych przez NV Energy – Dodge Flat Solar Farm – zakłada się uruchomienie farmy fotowoltaicznej o mocy 200 MW, która będzie współpracować z bateryjnym magazynem energii o parametrach 50 MW i 200 MWh. Dla tego projektu zabezpieczono na 25 lat cenę sprzedaży energii wynoszącą 27,51 USD/MWh.

Najtańsza z ofert, które ma zakontraktować w 25-letniej umowie PPA operator energetyczny z Nevady dotyczy farmy fotowoltaicznej Copper Mountain Solar o planowanej mocy 250 MW. Przyjęto, że cena energii wyniesie początkowo jedynie 21,55 USD/MWh, jednak ta cena ma co roku rosnąć o 2,5 proc.

W przypadku innego z projektów planowanych w Nevadzie, o mocy 300 MW, zakontraktowana na 25 lat cena ma wynieść 23,76 USD/MWh, jednak ta cena to średnia dla całego okresu obowiązywania umowy, w której przyjęto coroczną indeksację o 2,5 proc. Początkowo energia będzie sprzedawana po cenie wynoszącej tylko 17,95 USD/MWh.

REKLAMA

Rekordowo niskie ceny energii z elektrowni fotowoltaicznych szykują też inwestorzy, którzy zgłosili swoje projekty do stanowego regulatora w Kolorado, uwzględniając w przypadku części z nich zainstalowanie również bateryjnych magazynów energii. W sumie planowana jest tam budowa elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 707 MW(AC) oraz magazynów energii o mocy 275 MW i pojemności ok. 1 GWh.

Oferty złożone wyłącznie na fotowoltaikę zakładają ceny energii na poziomie 23-27 USD/MWh, natomiast w przypadku projektów solar-plus-storage zgłoszone ceny sięgają 30-32 USD/MWh (jeszcze niższe ceny zaoferowano w Kolorado przypadku projektów wiatrowych, wynoszą zaledwie 11-18 USD/MWh).

Tak niskie ceny energii słonecznej we wspomnianych amerykańskich stanach to w dużej mierze zasługa doskonałego nasłonecznienia, długich okresów obowiązywania umów, a także oferowanych na poziomie federalnym ulg podatkowych. Jednak to pokazuje jak bardzo konkurencyjna wobec tradycyjnych form produkcji energii staje się fotowoltaika nawet w połączeniu z bateryjnymi magazynami energii.

W pierwszym kwartale tego roku w Stanach Zjednoczonych uruchomiono elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 2,5 GW, co stanowiło 55 proc. potencjału wytwarzania dodanego w tym czasie ogółem w amerykańskiej energetyce.

W całym 2017 r. Amerykanie zainstalowali systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 10,6 GW, a rok wcześniej uruchomili w fotowoltaice ok. 15 GW.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.