Nowe decyzje dotyczące niemieckiego systemu dopłat do fotowoltaiki

Nowe decyzje dotyczące niemieckiego systemu dopłat do fotowoltaiki
Thomas Wolf, wikimedia cc-by-2.0

{więcej}Niemiecki parlament zatwierdzając redukcje dopłat do produkcji energii w systemach fotowoltaicznych przyjął jednocześnie nowe cele dla rodzimego rynku PV. 

Zgodnie z oczekiwaniami niemiecki parlament zgodził się na redukcje stawek systemu feed-in tariffs dla fotowoltaiki. Decyzja ma retrospektywny charakter, zredukowane stawki obowiązują bowiem już od początku kwietnia. 

REKLAMA

Zgodnie z nowymi taryfami, najwięcej na produkcji energii słonecznej zarobić będą mogli właściciele małych systemów o mocy do 10 kW – stawka dla nich wyniesie 0,195 euro/W przez 20 lat. Natomiast w przypadku większych systemów o mocy od 1 do 10 MW taryfa zostanie obniżona do 0,135 euro/W, a operatorzy dużych farm solarnych o mocy powyżej 10 MW, które są oddawane do użytku po przyjęciu zmian, nie będą już objęci systemem feed-in tariffs i będą mogli zarabiać na sprzedaży energii wyłącznie po cenach rynkowych. 

REKLAMA

Wydawałoby się, że tak znaczące redukcje systemu feed-in tariffs w Niemczech mogą oznaczać, że niemiecki rynek fotowoltaiczny przestanie się rozwijać, jednak niemiecki parlament wraz potwierdzeniem zmian w zakresie redukcji taryf dla PV zdecydował, że  przyrost nowych mocy w fotowoltaice w Niemczech powinien wynosić co roku około 2,5-3 GW, a pod koniec obecnej dekady całkowita moc systemów fotowoltaicznych w Niemczech wynosić ma 52 GW – czyli niemal dwa razy więcej niż obecnie. 

Wraz ze spadkiem cen systemów fotowoltaicznych, rozwój niemieckiej branży PV w kolejnych latach powinien w coraz większym stopniu bazować nie na dopłatach, a na rosnącej konkurencyjności wobec tradycyjnych źródeł energii. Obecnie cena energii dla odbiorców końcowych to w Niemczech około 0,27 euro/kWh i jest po Danii najwyższa w Europie. 
gramwzielone.pl