Fortum postawi wielką farmę PV. Tania energia

Fortum postawi wielką farmę PV. Tania energia
Fot. Fortum

Wywodzący się z Finlandii koncern energetyczny wygrał kolejną aukcję na budowę ogromnej elektrowni słonecznej w Indiach. Spółka ujawniła, za ile będzie sprzedawać energię.

Fortum poinformował o wygraniu aukcji, która w indyjskim stanie Rajasthan przeprowadził Solar Energy Corporation of India.

W efekcie fiński koncern zyskał gwarancje sprzedaży energii z elektrowni fotowoltaicznej o mocy aż 250 MW. Energia ma być sprzedawana po gwarantowanej taryfie wynoszącej tylko 2,48 INR/kWh, czyli około 0,13 PLN/kWh. Gwarancje sprzedaży energii zostały przyznane aż na 25 lat.

REKLAMA

Rozpoczęcie produkcji energii zaplanowano na czwarty kwartał przyszłego roku.

To kolejna wielka fotowoltaiczna inwestycja, którą Fortum zrealizuje w Indiach.

Wcześniej fiński koncern zapewnił sobie gwarancje sprzedaży energii na podstawie aukcji przeprowadzonej w połowie ubiegłego roku, w efekcie której buduje inną elektrownię fotowoltaiczną o mocy 250 MW. Ta elektrownia PV zostanie oddana do użytku jeszcze w tym roku, a cena sprzedawanej energii wyniesie 2,85 INR/kWh, czyli ok. 0,15 PLN/kWh.

Ponadto Fortum posiada już w Indiach działającą farmę fotowoltaiczną o mocy 185 MW.

Drugim największym rynkiem, na którym Fortum inwestuje w naziemne elektrownie fotowoltaiczne, jest Rosja, gdzie Finowie zarządzają już parkiem działających trzech farm PV o łącznej mocy 35 MW z zagwarantowaną na 15 lat sprzedażą energii po cenie wynoszącej aż około 430 EUR/MWh. Te instalacje przejęto od rosyjskiego dewelopera Hevel.

REKLAMA

Obecnie w Rosji fiński koncern ma budować ponadto kolejne elektrownie fotowoltaiczne na łączną moc 110 MW. Uruchomienie produkcji energii ma nastąpić w latach 2021-22, a gwarantowana cena za energię wynosi około 150 euro za MWh.

Z kolei pod koniec ubiegłego roku Fortum ogłosił wygraną w aukcji umożliwiającej budowę ogromnej farmy fotowoltaicznej, która ma powstać w Czarnogórze. Przedmiotem aukcji była dzierżawa terenów o powierzchni 6,621 mln m2, na których przewidziano budowę farmy fotowoltaicznej o mocy przynajmniej 200 MW.

Zgłoszony do tej aukcji projekt zakłada postawienie paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 250 MW. Farma fotowoltaiczna powstanie w pobliżu najdalej wysuniętej na południe czarnogórskiej gminie Ulcinj.

Fortum przeprowadzi tę inwestycję we współpracy z lokalną firmą energetyczną EPCG oraz liderem na globalnym rynku fotowoltaicznych „EPC” – firmą Sterling & Wilson.

Kolejnym krokiem po wygranej aukcji miało być wynegocjowanie warunków wieloletniego kontraktu na sprzedaż energii, którego stroną będzie czarnogórski rząd.

W warunkach aukcji uwzględniono wybudowanie pierwszego etapu farmy fotowoltaicznej, o mocy 50 MW, w czasie 18 miesięcy od podpisania umowy. Cała elektrownia PV ma powstać w czasie do trzech lat.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.