Hanwha QCells oskarża o naruszenie patentów

Hanwha QCells oskarża o naruszenie patentów
Fot. Hanwha Q Cells

Producent wywodzący się z Korei Południowej producent ogniw i modułów fotowoltaicznych złożył wnioski w sprawie naruszenia ochrony patentowej. Z opracowanych przez niego rozwiązań mieliby korzystać niezgodnie z prawem trzej konkurenci.

Hanwha QCells poinformowała o złożeniu w tej sprawie dwóch niezależnych wniosków do sądów w Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

W pierwszym przypadku we wniosku skierowanym do niemieckiego sądu w Dusseldorfie Hanwha Q Cells miała zgłosić naruszenie jej patentów stosowanych w ogniwach fotowoltaicznych serii Q.UANTUM przez największego na świecie producenta modułów PV – firmę JinkoSolar, a ponadto przez wywodzącą się z Norwegii firmę REC.

REKLAMA

Hanwha miała jednocześnie wnioskować o wstrzymanie sprzedaży na terenie Niemiec produktów tych firm, w których może być wykorzystywana jej technologia.

Niedawno koreański producent informował, że w roku 2018 zdobył pozycję lidera jeśli chodzi o sprzedaż modułów fotowoltaicznych na rynku niemieckim. Miały to potwierdzić wyniki badania wykonanego przez firmę EuPD Research.

We wniosku skierowanym do sądu niemieckiego Hanwha miała wskazać na naruszenie praw do technologii, na którą otrzymała ochronę patentową w roku 2014 i która ma być chroniona jeszcze do roku 2028. Przyznana ochrona ma obejmować także rynki francuski, brytyjski, włoski i hiszpański.

Chodzi o technologię PERC stosowaną w ogniwach fotowoltaicznych, którą Hanwha QCells stosuje już od roku 2012. Od tego czasu wyprodukował już ponad 2,5 mld tego rodzaju ogniw.

Koreańczycy mieli złożyć podobny wniosek jednocześnie w amerykańskim sądzie w Delawere oraz w federalnej komisji ds. handlu międzynarodowego (US International Trade Commission), w tym przypadku oskarżając o naruszenie ich patentu trzech producentów – wspomniane JinkoSolar, REC, a także chińskie Longi Solar.

REKLAMA

W zakresie rynku amerykańskiego Hanwha Q Cells informowała o uzyskaniu tam w trzecim kwartale 2018 r. pozycji lidera w sprzedaży modułów w segmencie domowej fotowoltaiki – tak wynika z badania rynku wykonanego przez firmę doradczą Wood McKenzie.

Ostatnio Hanwha QCells uruchomiła swoją drugą fabrykę w USA, w której ma wytwarzać moduły fotowoltaiczne serii Q.Peak Duo L-G5, o jednostkowych mocach 380-395 W, o całkowitym potencjale produkcji mającym docelowo sięgać w skali roku 1,7 GW.

Hanwha podkreśla, że będzie to największa fabryka modułów fotowoltaicznych w „zachodniej hemisferze”.

Producent mający siedziby w Seulu w Korei Płd. oraz w Thalheim w Niemczech posiada jeszcze fabryki w Chinach, Malezji oraz Turcji.

W ostatniej informacji o wynikach finansowych, za okres trzeciego kwartału 2018 r., koreański producent podawał, że ponownie wypracował w nim wzrost przychodów w stosunku do wcześniejszego kwartału – tym razem o 40 mln dolarów do poziomu 559,3 mln dolarów, jednak odnotował przy tym stratę netto, która wyniosła aż 164,6 mln dolarów, co Koreańczycy tłumaczyli głównie stratami na 42,4 mln dolarów wynikającymi z niekorzystnego kursu walutowego. Po wykluczeniu zdarzeń jednorazowych strata netto Hanwha QCells miałaby wynieść już „tylko” 39,7 mln dolarów.

Na koniec trzeciego kwartału 2018 roku Hanwha QCells dysponowała potencjałem produkcji na poziomie 1,6 GW w przypadku bloków krzemowych, 4,5 GW (+0,2 GW k/k) w zakresie ogniw fotowoltaicznych oraz 4,5 GW (+0,2 GW k/k) w zakresie modułów. Koreańska grupa informuje też o posiadaniu linii produkcyjnych mogących wyprodukować rocznie moduły o mocy 3,9 GW (+0,2 GW), które należą do innej spółki Hanwha Q Cells Korea Corporation.

W 2018 roku koreańska grupa znalazła się w gronie 10. największych na świecie producentów ogniw i modułów fotowoltaicznych. Na ubiegły rok koreański producent prognozował sprzedaż modułów na poziomie 5,5-5,7 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.