Nowy rekord wydajności cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych

Nowy rekord wydajności cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych
foto: futureatlas.com, flickr cc-by-2.0

{więcej}Dział badań i rozwoju amerykańskiej firmy First Solar poinformował o osiągnięciu nowego rekordu wydajności cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych produkowanych w technologii CdTe. 

First Solar to jeden z największych producentów modułów fotowoltaicznych na świecie i monopolista w zakresie wykorzystania do ich produkcji technologii cienkowarstwowej CdTe. 

Dział R&D First Solar poinformował o osiągnięciu nowego rekordu wydajności ogniw CdTe na poziomie 18,7%. Wynik ten potwierdził federalny Department of Energy’s National Renewable Energy Laboratory (NREL). Poprzedni rekord zanotowany w tym zakresie przez First Solar w połowie ubiegłego roku wyniósł 17,3%. Należy jednak pamiętać, że powyższe wyniki są notowane tylko w warunkach laboratoryjnych, a średnia wydajność paneli produkowanych przez First Solar w IV kwartale ubiegłego roku wyniosła 12,9%. 

REKLAMA

Wobec relatywnie niższej sprawności paneli cienkowarstwowych w porównaniu do modułów krystalicznych, przewagą stosunkowo młodej, bo rozwijanej na szerszą skalę zaledwie od kilku lat, technologii cienkowarstwowej była jej niższa cena.

REKLAMA

Technologia cienkowarstwowa w ostatnich dwóch latach straciła jadnak swoją zaletę w postaci niższej ceny – wobec dynamicznego spadku ceny paneli krystalicznych. Ceny modułów polikrystalicznych i cienkowarstwowych są już obecnie niemal na tym samym poziomie. Mimo to, First Solar utrzymuje, że produkowane przez niego panele cienkowarstwowe mogą być konkurencyjne w stosunku do swoich krystalicznych odpowiedników. 

Dodatkową przewagą modułów cienkowarstwowych nad modułami krystalicznymi jest ich przeciętny, niższy współczynnik temperatury (temperature coefficient), dzięki czemu mogą one produkować relatywnie więcej energii w regionach charakteryzujących się wysoką temperaturą otoczenia. Zobacz film First Solar porównujący wydajność paneli cienkowarstwowych i krystalicznych w zależności od temperatury:

Porównanie właściwości modułów cienkowarstwowych i krystalicznych (zobacz film).

gramwzielone.pl