EBOiR sfinansuje rozwój fotowoltaiki na Ukrainie

EBOiR sfinansuje rozwój fotowoltaiki na Ukrainie
foto: Martifer Solar press

{więcej}Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju przyznał linię kredytową na budowę kolejnej farmy fotowoltaicznej na Ukrainie. 

EBOiR finansuje budowę instalacji fotowoltaicznych na Ukrainie za pośrednictwem mechanizmu Ukraine Sustainable Energy Lending Facility (USELF). Finansowanie z niego otrzymał właśnie kolejny inwestor zamierzający wybudować farmę fotowoltaiczną. 

REKLAMA

EBOiR przyznał preferencyjny kredyt w wysokości 5,6 mln euro na budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 5 MW, która będzie zlokalizowana w środkowej części Ukrainy, w obwodzie winnickim. Inwestorem jest ukraińska firma Rengy Tomashpil.

REKLAMA

Wcześniej, w październiku 2012 roku, EBOiR przyznał pożyczkę w wysokości 5,7 mln euro na budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 4,5 MW, która powstanie także w obwodzie winnickim, a którą dla spółki Green Agro Service LLC zbuduje portugalski Martifer. Jak informuje portugalska firma, farma fotowoltaiczna ma być złożona z umieszczonych na terenie 10 ha 18,3 tys. modułów, które będą produkować rocznie 5,37 GWh energii. 

Obie wyżej wymiene firmy należą do grupy Rengy Development, która ma w planie budowę także innych farm fotowoltaicznych, a także wiatrowych. Portfolio projektów realizowanych przez Rengy Development obejmuje inwestycje w energetyce wiatrowej o łącznej mocy 100 MW oraz słonecznej – 65 MW. W sumie wartość swoich inwestycji ukraiński deweloper ocenia na 300 mln euro. 
gramwzielone.pl