FreeVolt liderem na polskim rynku fotowoltaicznym

FreeVolt liderem na polskim rynku fotowoltaicznym
....

{więcej}Euro Com Project Sp. j., właściciel marki FreeVolt zgodnie z najnowszymi badaniami statystycznymi Instytutu Energetyki Odnawialnej, zajmuje 1. miejsce pod względem mocy sprzedanych paneli fotowoltaicznych w Polsce, co stanowi 61,6% udziału w polskim rynku PV w 2012 roku (14 133 sprzedanych modułów fotowoltaicznych).

W tegorocznej edycji badań statystycznych uwzględnione zostały ankiety od czołowych firm, których udział w rynku stanowi łącznie ponad 71%. W 2012 roku sprzedano w Polsce moduły PV o łącznej mocy 22,9 MW, co przekłada się na ilość ponad 93 tys. szt.

96% paneli sprzedanych w Polsce (o mocy łącznej 22 MW) w minionym roku pochodziło z importu z Azji i Europy. Pozostałą część (900 kW) stanowią panele sprzedane w kraju przez polskich producentów. Łączna moc polskich paneli wyprodukowanych na eksport wyniosła 3,5 MW.

REKLAMA

Obecnie w Polsce zainstalowanych jest 3,6 MW w elektrowniach fotowoltaicznych, z czego 9 elektrowni o mocy łącznie niecałe 1,4 MW stanowią elektrownie przyłączone do sieci elektroenergetycznej. Pozostała część instalacji używana jest do wytwarzania energii elektrycznej na potrzeby własne gospodarstwa lub firmy, gdzie została elektrownia PV zainstalowana. Przyrost mocy w porównaniu z poprzednim rokiem to 38 kW w elektrowniach przyłączonych do sieci typu ON-GRID oraz około 200 kW w elektrowniach nie przyłączonych do sieci typu OFF-GRID.

REKLAMA

W tym roku Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) po raz pierwszy opracuje raport pt. „Rynek fotowoltaiczny w Polsce w 2012 roku”. W Raporcie zawarte zostaną zasadnicze i szczegółowe dane statystyczne pochodzące z badania rynku paneli fotowoltaicznych w Polsce. Wstępne wyniki przeprowadzonego badania rynku zaprezentowane zostaną na VI Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej.

Na podstawie danych otrzymanych z Instytutu Energetyki Odnawialnej
Tomasz Fabiszewski, CIO FreeVolt