Polski rynek fotowoltaiczny w liczbach

Polski rynek fotowoltaiczny w liczbach
foto: Wayne National Forest, flickr cc-by-2.0

{więcej}Podczas odbywającego się w Toruniu VI Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej Instytut Energetyki Odnawialnej zaprezentował wnioski z badań polskiego sektora fotowoltaicznego. 

Poniżej przedstawiamy dane liczbowe na temat polskiego rynku PV zaprezentowane przez IEO podczas pierwszego dnia Forum w Toruniu:

2,2 MW – to łączna moc instalacji fotowoltaicznych zamontowanych w Polsce na koniec 2012 r., z czego 1,3 MW to instalacje podłączone do sieci (on-grid), a 0,9 MW to instalacje typu off-grid. 

REKLAMA

300 MW – to według IEO łączny potencjał instalacji fotowoltaicznych, które w naszym kraju znajdują się obecnie na etapie projektowania.

22 MW – to łączna moc paneli fotowoltaicznych sprzedanych w Polsce w 2012 roku, z czego 19,9 MW to panele z przeznaczeniem do pracy w instalacjach ongridowych, a 2,1 MW – w offgridowych. W sumie w naszym kraju w ubiegłym roku sprzedano 93 tys. modułów PV. 98% z nich to moduły polikrystaliczne. 

REKLAMA

61 mln zł – to wg Instytutu Energetyki Odnawialnej łączne obroty polskiego sektora fotowoltaicznego w 2012 r. 

4,4 MW – to łączna nominalna moc modułów fotowoltaicznych wyprodukowanych przez polskich producentów w ubiegłym roku. Z tego potencjału 1 MW trafił na rynek polski, a 3,4 MW modułów sprzedano na rynki zagraniczne. Jak poinformował IEO, nominalny potencjał produkcyjny zakładów produkujących panele PV w naszym kraju wynosi 500 MW. 

20,8 MW – taki był import paneli PV do Polski, który odnotowano w ubiegłym roku, z czego 15,1 MW to moduły zakupione od producentów OEM. 

91% – tyle modułów sprzedanych w ubiegłym roku w Polsce pochodziło z Chin. Udział importu z Niemiec wyniósł 2,3%, a z Czech – 1,4%. 

400 osób – to wg IEO liczba osób zatrudnionych w polskiej branży fotowoltaicznej. Według Instytutu, w branży PV w Polsce działa już ponad 200 firm, z czego 14 zajmuje się produkcją paneli, a ponad 140 to firmy instalatorskie. 
gramwzielone.pl