Kolejne inwestycje w fotowoltaikę na Ukrainie

Kolejne inwestycje w fotowoltaikę na Ukrainie
foto: Suntech press

{więcej}Inwestycje w farmy fotowoltaiczne w południowo-wschodniej części Ukrainy zapowiedziała rodzima firma Encon Group, która ma w planach budowę farm PV o łącznej mocy 110 MW. 

Jak poinformowała ukraińska agencja informacyjna Interfax, spółka z branży energetycznej Encon Group chce zbudować 8 farm fotowoltaicznych w pobliżu Doniecka i 4 w regionie Zaporozia i 1 w pobliżu miasta Czerkasy. Oprócz realizacji farm fotowoltaicznych, Encon Group planuje budowę farmy wiatrowej o mocy 30 MW. 

REKLAMA

W ostatnich trzech latach, po uruchomieniu systemu wsparcia w postaci taryf gwarantowanych, na Ukrainie powstało już ponad 270 MW farm fotowoltaicznych. Liderem w budowie farm fotowoltaicznych na Ukrainie jest austriacki Active Group. Farmę fotowoltaiczną na Ukrainie buduje – przy wsparciu środków z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) – także portugalski Martifer Solar. Budowana przez Portugalczyków farma PV o mocy 4,5 MW będzie zlokalizowana w regionie Winnicy. Z funduszy udostępnionych przez EBOiR skorzysta także lokalny deweloper Rengy Development, który ma w planach budowę farm solarnych o mocy 65 MW. 

REKLAMA

Inwestycjami w fotowoltaikę na Ukrainie jest zainteresowana także czeska firma Ekotechnik, która w pierwszym kwartale tego roku zawarła memorandum w władzami znajdującego się w zachodniej Ukrainie Obwodu Chmielnickiego mające na celu budowę farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 160 MW. 

Ukraina to obecnie – ze względu na wysokość dopłat do produkcji energii słonecznej w ramach systemu taryf gwarantowanych (ang. feed-in tariffs) – jeden z najatrakcyjniejszych krajów dla inwestorów w branży PV – przede wszystkim w zakresie dużych, naziemnych farm fotowoltaicznych. Według ukraińskich władz potencjał PV wzrośnie w tym kraju z obecnych prawie 300 MW do 1 GW na koniec tego roku. Do roku 2016 na Ukrainie ma działać – według rządu w Kijowie – 1,8 GW instalacji fotowoltaicznych. 
gramwzielone.pl