"Cła na import chińskich paneli podetną skrzydła polskiej branży solarnej"

"Cła na import chińskich paneli podetną skrzydła polskiej branży solarnej"
Dariusz Szwed, foto: Newseria

{więcej}Zdaniem Dariusza Szweda, szefa Rady Programowej Zielonego Instytutu, wprowdzenie ceł na import chińskich paneli fotowoltaicznych do Unii Europejskiej może zagrozić rozwojowi sektora PV w naszym kraju. 

Zdaniem szefa Rady Programowej Zielonego Instytutu, który uczestniczył w tym tygodniu w spotkaniu przedstawicieli Komisji Europejskiej oraz reprezentantów europejskiej branży PV zrzeszonej w organiacji AFASE sprzeciwiającej się cłom, wprowadzenie ceł antydumpingowych na chińskie panele nie tylko nie poprawi sytuacji europejskich producentów paneli fotowoltaicznych, ale także wstrzyma rozwój europejskiego rynku solarnego. – Przy wyższych cenach producenci z UE nie będą w stanie sprzedać paneli – ani w Europie, ani na świecie. (…) Podnosząc ceny paneli, podcinamy cały rynek solarny w Europie, zatrudniający ponad 300 tysięcy osób – Polska Agencja Prasowa cytuje Dariusza Szweda. 

REKLAMA

W czerwcu br. Komisja Europejska nałożyła tymczasowe cła antydumpingowe na import do UE chińskich krystalicznych paneli fotowoltaicznych. Jak na razie wysokość ceł jest jednakowa dla wszystkich producentów i wynosi 11,8%, jednak na początku sierpnia – w przypadku gdy Pekin i Bruksela nie dojdą do porozumienia – średnia wartość ceł wzrośnie do 47,6%, przy czym dla niektórych producentów paneli „made in China” stawka ceł będzie niższa, a dla innych może sięgnąć nawet 50-60%. 

REKLAMA

Według szefa Rady Programowej Zielonego Instytutu, podtrzymanie ceł może mieć negatywne skutki dla branży fotowoltaicznej w Polsce. – Polska jest wciąż krajem o dość niskiej sile nabywczej konsumentów, w związku z tym w naszym interesie jest to, aby produkcja energii odnawialnej była coraz tańsza, a wprowadzenie takich ceł spowoduje, że ceny paneli wzrosną – Polska Agencja Prasowa cytuje Dariusza Szweda, który dodaje – powołując się na badania Instytutu Energetyki Odnawialnej, że z Chin pochodzi ponad 90% paneli fotowoltaicznych oferowanych w naszym kraju. 
gramwzielone.pl