Na Podlasiu rusza budowa kompleksu farm fotowoltaicznych

Na Podlasiu rusza budowa kompleksu farm fotowoltaicznych
OregonDOT, flickr cc-by-2.0

{więcej}Pierwszy etap budowy największego w Polsce kompleksu farm słonecznych Podlasie Solar Park rozpocznie się w Lipsku w powiecie augustowskim na przełomie sierpnia i września br.
 
W zakres prac wchodzić będzie montaż paneli fotowoltaicznych na konstrukcjach mocujących oraz posadowienie stacji transformatorowej wraz z budową przyłącza energetycznego. Procedurę wyboru wykonawców w ramach projektu firma E3 Amber Energia Wytwarzanie Sp. z o.o. rozpoczęła w maju 2013 r., a ich wyłonienie nastąpiło na początku lipca 2013 r.
 
Wykonawcą inwestycji w zakresie realizacji instalacji elektrowni słonecznej została niemiecka firma Enerparc z siedzibą w Hamburgu, która w formule EPC (ang. Engineering, Procurment, Construction) wybudowała na całym świecie instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 900 MW. Oferty otrzymane w ramach procedury zapytań ofertowych przez E3 Amber Energia Wytwarzanie zostały ocenione pod kątem zaproponowanej ceny, długości gwarancji, aspektów technicznych oraz jakości zastosowanych urządzeń.
 
Budowa stacji transformatorowej oraz przyłącza elektroenergetycznego, dzięki którym będzie możliwe wpięcie elektrowni do sieci średniego napięcia, została powierzona ENCO Sp. z o.o. – firmie wchodzącej w skład grupy ENCO działającej w branży od 1989 roku. Na wybór wykonawcy w zakresie stacji transformatorowej i przyłącza elektroenergetycznego wpływ miała zaproponowana cena oraz długość gwarancji.
 
Energetyka rozproszona, a w szczególności energetyka słoneczna i wiatrowa, jest przyszłością branży na świecie i także w Polsce. Te źródła energii stopniowo wypierają gaz i węgiel w skali globalnej. W Polsce stoimy u progu rewolucji, która prędzej czy później nastąpi niezależnie od oporów lobby monopolu energetycznego w Polsce. Budowa elektrowni w Lipsku jest pierwszym krokiem tej rewolucji w Polsce  – powiedział Przemysław Pięta, Prezes Zarządu Amber Energia S.A.
 
Podlasie Solar Park to największy w Polsce zespół farm fotowoltaicznych. Łącznie inwestycja obejmie kilka lub kilkanaście lokalizacji o szacunkowej powierzchni ok. 25 hektarów. Farmy słoneczne zostaną zbudowane m.in. w gminach Lipsk, Kolno i Jedwabne. Obecnie w portfelu projektów Amber Energia Wytwarzanie Sp. z o.o. znajduje się kilkadziesiąt projektów fotowoltaicznych oraz wiatrowych o mocy blisko 100 MW. Do Grupy Amber Energia należy także Lumen Technik Sp. z o.o., specjalista od energetyki prosumenckiej i lider w sprzedaży kolektorów słonecznych do domów w Polsce.
 
Projekt pod nazwą „Elektrownia słoneczna (fotowoltaiczna) Lipsk” jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013 oraz z budżetu państwa.

Amber Energia

REKLAMA
REKLAMA