Jest porozumienie w sprawie ceł antydumpingowych na chińskie panele fotowoltaiczne

Jest porozumienie w sprawie ceł antydumpingowych na chińskie panele fotowoltaiczne
foto: Suntech press

{więcej}Na tydzień przed upływem ostatecznego terminu na osiągnięcie kompromisu pomiędzy Brukselą i Pekinem w zakresie antydumpingowych ceł na import chińskich krystalicznych paneli fotowoltaicznych do Unii Europejskiej obie strony doszły do porozumienia, dzięki któremu europejscy importerzy paneli „made in China” unikną dodatkowych ceł, których wartość mogłaby sięgać poziomu 30-60% wartości importowanych produktów.

W czerwcu Komisja Europejska wprowadziła tymczasowe cła antydumpingowe na import chińskich paneli fotowoltaicznych do Unii Europejskiej, których wartość wynosi 11,8%. Jednocześnie Bruksela ogłosiła, że jeśli do 6 sierpnia br. nie osiągnie porozumienia ze stroną chińską, wartość ceł zostanie zwiększona do średniego poziomu 47,6%, przy czym dla poszczególnych producentów wyznaczono różne wartości ceł sięgające w skrajnych przypadkach ok. 68%.

REKLAMA

Nakładając w czerwcu cła tymczasowe Komisja Europejska opowiedziała się po stronie europejskich producentów paneli fotowoltaicznych zrzeszonych w grupie EU ProSun, którzy argumentowali, że chińscy producenci paneli PV, korzystając z subsydiów oferowanych im przez centralne i lokalne chińskie władze, mogą oferować swoje produkty w Europie poniżej kosztów produkcji i wobec tego europejscy producenci nie są w stanie konkurować z nimi na rynkowych zasadach.

REKLAMA

O osiągnięciu kompromisu poinformował w weekend unijny komisarz ds. handlu Karel De Gucht, który nie podał jednak szczegółów porozumienia. Według nieoficjalnych informacji, zgodnie z nowym porozumieniem zawartym pomiędzy Brukselą i Pekinem strona chińska ma się zobowiązać do utrzymania minimalnego poziomu cen paneli importowanych do Unii Europejskiej, który wyniesie ok. 0,54 – 0,57 €/W.

Takie rozwiązanie nie zadowala jednak zwolenników ceł z grupy EU ProSun. Prezydent EU ProSun ocenił, że propozycja ta jest niezgodna z prawem i że przyjęta minimalna cena i tak jest na poziomie dumpingowym. EU ProSun dopuszcza możliwość skierowania w tej sprawie skargi na Komisję Europejską do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. 
gramwzielone.pl