Holenderski rząd chce 1-2 mln domowych systemów fotowoltaicznych do 2020 roku

Holenderski rząd chce 1-2 mln domowych systemów fotowoltaicznych do 2020 roku
Foto: FuFuWolf, flickr cc-by-2.0

{więcej}Holenderski rząd przygotowuje Nationaal Energiekkoor – nową strategię rozwoju sektora energetycznego i chce w niej postawić na masowy rozwój domowych systemów fotowoltaicznych. 

Wstępne ustalenia dotyczące nowej strategii energetycznej, które zostały zaakceptowane przez rząd w Hadze, zakładają, że państwo holenderskie wesprze rozwój sektora domowych instalacji PV, tak aby do końca obecnej dekady powstało ich ok. 1-2 mln. 

Z takich rozwiązań jest zadowolona holenderska branża solarna, zwłaszcza, że budżet dotychczasowego programu dopłat dla PV w Holandii wyczerpał się i dalsze wsparcie dla fotowoltaiki stanęło pod znakiem zapytania. 

REKLAMA

Do tej pory gospodarstwa domowe instalujące domowe systemy fotowoltaiczne w Holandii mogły liczyć na państwowe dopłaty, jednak budżet programu na poziomie 50,8 mln euro wyczerpano w ubiegłym miesiącu. Uruchomiony w ubiegłym roku program zakładał przyznawanie dopłat sięgających 15% (maks. 650 euro) kosztów zakupu domowego systemu PV o mocy od 0,6 do 3,5 kW. Do sierpnia chętni na zakup domowej instalacji PV zgłosili ponad 90 tys. wniosków o przyznanie dopłaty. 

Pomysły holenderskiego rządu zawarte w nowej strategii energetycznej dają jednak nadzieję na szybszy i bardziej stabilny rozwój rynku domowych instalacji fotowoltaicznych. 

REKLAMA

– To rozwiązanie [Nationaal Energiekkoor] pozwala na produkcję czystej energii i tworzenie nowych miejsc pracy. Zainwestujemy w energetykę, innowacyjność i szkolenia kadr. Co więcej, nie wpłynie to na wzrost rachunków na energię dla obywateli i firm – tak osiągnięcie zgody w zakresie strategii rozwoju energetyki w Holandii skomentował Wiebe Draijer, prezes SER – działającej przy holenderskim rządzie Społecznej i Gospodarczej Rady Niderlandów – autora Nationaal Energiekkoor. To właśnie SER zgłosił cel budowy 2 mln domowych instalacji PV. 

Holenderskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej Holand Solar szacuje, że dzięki realizacji celu zaproponowanego przez SER w sektorze energetyki odnawialnej może powstać 15 tys. nowych miejsc pracy.

Oprócz małej fotowoltaiki, w ramach Nationaal Energiekkoor Holandia chce wspierać rozwój energetyki wiatrowej. W tym wypadku plan zakłada budowę 6-7 GW farm wiatrowych. Do 2020 roku ze źródeł odnawialnych ma pochodzić 14% energii konsumowanej przez holenderską gospodarkę. Obecnie udział OZE w konsumpcji energii w Holandii wynosi ok. 4%. 

Holandia chce także przyjąć cel w zakresie poprawy efektywności energetycznej, tak aby co roku redukować o 1,5% średnią konsumpcję energii w tym kraju. W tym wypadku holenderski rząd chce udostępnić fundusze w wysokości do 1 mld euro, które mają trafić głównie do sektora budownictwa mieszkaniowego. 

Nowa strategia energetyczna holenderskiego rządu zakłada też zamknięcie 5 starych elektrowni węglowych do roku 2017. 
gramwzielone.pl