Włochy: już 7% energii z fotowoltaiki

Włochy: już 7% energii z fotowoltaiki
foto: SolarWorld press

{więcej}Jak wynika z danych opublikowanych przez włoskiego operatora sieci przesyłowych Terna, udział fotowoltaiki we włoskim miksie energetycznym w 2013 r. wyniósł 7%. 

W ubiegłym roku systemy fotowoltaiczne we Włoszech wyprodukowały więcej energii niż farmy wiatrowe czy systemy geotermalne, których udział we włoskim miksie energetycznym wyniósł odpowiednio 4,7% i 1,7%. Najwięcej energii z OZE wyprodukowały pracujące w tym kraju elektrownie wodne (16,5%). 

W sumie źródła odnawialne we Włoszech w ubiegłym roku odpowiadały za 29,9% produkcji energii elektrycznej w tym kraju. Wolumen produkcji z OZE wyniósł 94,9 TWh, podczas gdy całkowite zapotrzebowanie na energię wygenerowane w 2013 r. przez włoską gospodarkę wyniosło 317 TWh. 

REKLAMA
REKLAMA

W porównaniu z danymi z 2012 r., w którym włoski potencjał fotowoltaiki przekroczył 16 GW, instalacje PV we Włoszech wyprodukowały w ubiegłym roku o 19% więcej energii. Włoski sektor fotowoltaiczny odnotował wzrost produkcji mimo, że rząd tego kraju w połowie 2013 r. zawiesił wsparcie w postaci taryf gwarantowanych dla nowych instalacji fotowoltaicznych. 

Rekordowy dla włoskiego rynku PV okazał się rok 2011, w którym zainstalowano prawie 9,5 GW nowych elektrowni fotowoltaicznych. Rok później we Włoszech przybyło prawie 3,5 GW nowych instalacji PV. Wycofanie taryf gwarantowanych sprawia, że dynamika rozwoju włoskiego rynku PV z pewnością zwolni. 

Odnotowany w ostatnich latach spadek kosztów systemów PV sprawił, że zwłaszcza w dobrze nasłonecznionej południowej części kraju fotowoltaika osiąga już grid parity, a inwestycje w nią stają się opłacalne bez dodatkowych zachęt w postaci choćby taryf gwarantowanych. W efekcie spadku kosztów PV i zawieszenia systemu taryf gwarantowanych rozwój włoskiego rynku PV będzie w coraz większym stopniu bazował na systemach off-grid, czyli niepodłączonych do sieci energetycznej i produkujących energię zużywaną na miejscu przez ich właścicieli. 

gramwzielone.pl