EDPR wchodzi na nowy rynek wiatrowy. W planie 492 MW

EDPR wchodzi na nowy rynek wiatrowy. W planie 492 MW
Fot. EDPR

Działający m.in. na polskim rynku wiatrowym portugalski koncern EDP Renováveis (EDPR) zabezpieczył w aukcji przeprowadzonej w Kolumbii kontrakty umożliwiające budowę dwóch farm wiatrowych. Jednak odbiorcy energii EDPR musi poszukać we własnym zakresie.

Jak zaznacza EDPR, w celu zagwarantowania bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej, podczas aukcji przeprowadzona została ocena niezawodności, zgodna z obowiązującymi w Kolumbii przepisami, w ramach której projekty oceniano nie tylko z uwagi na zakładaną produkcję, ale także biorąc pod uwagę ich wpływ na stabilność systemu energetycznego kraju.

W wyniku aukcji nie przyznano gwarancji odkupu energii. W efekcie EDPR ma teraz poszukać klienta, z którym podpisze długoterminowe umowy na sprzedaż energii z dwóch farm wiatrowych, których moce mają wynieść 212 MW i 280 MW, i które mają wejść w fazę operacyjną w roku 2022.

REKLAMA

Portugalska grupa w ubiegłym roku uruchomiła odnawialne źródła energii o łącznej mocy 826 MW, z czego 478 MW powstało w Ameryce Północnej, 211 MW w Europie i 137 MW w Brazylii.

Potencjał farm wiatrowych EDPR znajdujących się w Polsce w ubiegłym roku nie zmienił się, wynosząc 418 MW. Kolejna polska farma wiatrowa EDPR, o mocy 38 MW, jest w trakcie budowy, a generacja będzie rozliczana w systemie aukcyjnym dzięki wygranej aukcji, którą w listopadzie 2018 r. przeprowadził Urząd Regulacji Energetyki.

REKLAMA

Na koniec 2018 r. EDPR posiadał odnawialne źródła energii o łącznej mocy 11,302 GW w stosunku do 10,677 GW na koniec 2017 r.

Od stycznia do grudnia 2018 r. EDPR dostarczył 28,4 TWh odnawialnej energii elektrycznej (+3 proc. r/r), co pozwoliło uniknąć 19,8 mln ton emisji CO2. W tym w ubiegłym roku farmy wiatrowe EDPR w Europie, Ameryce Północnej i Brazylii odpowiadały odpowiednio za 40 proc., 55 proc. i 4 proc. całkowitej produkcji energii.

W 2018 roku EDPR odnotowało łączne przychody w wysokości 1 697 mln EUR (-7 proc. r./r.). Wypracowana w ubiegłym roku EBITDA portugalskiej grupy osiągnęła poziom 1 300 mln EUR (-5 proc. rok do roku).

Mimo niższych przychodów i gorszego wyniku EBITDA, spółka osiągnęła w ubiegłym roku wyższy zysk netto w wysokości 313 mln euro, co oznacza wzrost o 14 mln euro w porównaniu do zysku netto za rok 2017.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.