Pierwsze zamówienie na największe lądowe wiatraki

Pierwsze zamówienie na największe lądowe wiatraki
Elektrownia wiatrowa GE Cypress o mocy 5,3 MW. Fot. General Electric

General Electric pochwalił się podpisaniem pierwszego kontraktu na dostawę swoich największych lądowych turbin wiatrowych z serii Cypress. Amerykański producent zapewnia, że to obecnie największe, dostępne na rynku wiatraki przeznaczone do pracy na lądzie.

Chociaż ostatnio inni producenci elektrowni wiatrowych zapowiedzieli wdrożenie na rynek jeszcze większych, lądowych turbin, to jednak wyścig pod względem gotowości do wdrożenia ich na rynek wygrywa na razie General Electric.

Zaledwie w ubiegłym miesiącu General Electric uruchomił pierwszy, testowy egzemplarz swojej najnowszej i największej lądowej elektrowni wiatrowej w pobliżu holenderskiego miasta Wieringermeer.

REKLAMA

Turbina zainstalowana na nowej platformie GE Cypress posiada moc 5,3 MW. Jej uruchomienie zajęło, od momentu przygotowania koncepcji, tylko 1,5 roku.

Uruchomiony w Holandii egzemplarz ma posłużyć do przeprowadzenia testów i uzyskania niezbędnych certyfikacji, umożliwiającego komercjalizację modelu Cypress.

Teraz GE chwali się już zdobyciem pierwszego zamówienia na swoje nowe turbiny. Złożył je niemiecki deweloper Prowind, który zainstaluje trzy turbiny GE Cypress w projekcie realizowanym w Bawarii.

Każda z turbin zamówionych przez niemieckiego inwestora ma produkować energię w ilości odpowiadającej konsumpcji energii przez 5 tys. średniej wielkości europejskich gospodarstw domowych.

REKLAMA

Elektrownie wiatrowe dostarczone do Bawarii będą mieć jednak mniejszą jednostkową moc 4,8 MW. To drugi z wariantów oferowanych przez GE, obok wersji 5,3 MW.

Turbiny zostaną postawione w lesie w pobliżu bawarskiej miejscowości Elfershause, na wieżach, których wysokość wyniesie od 150 do 161 metrów.

Transport łopat wiatrowych ma ułatwić ich dwuczęściowa budowa. Takie rozwiązanie ma nie tylko poprawić efektywność produkcji czy ułatwić transport, ale także zapewnić elastyczność w kontekście doboru różnych konfiguracji elektrowni wiatrowych w zależności od potrzeb klienta i warunków panujących w danej lokalizacji.

Uruchomienie produkcji energii zaplanowano na koniec tego roku.

GE ocenia, że nowa turbina Cypress o mocy 5,3 MW będzie produkować średnio o około 50 proc. energii więcej w porównaniu do turbin o jednostkowych mocach 3 MW. Ma to wynikać w dużej mierze z dłuższych łopat. Średnica wirnika w nowej turbinie wynosi 158 metrów.

W ubiegłym tygodniu inny producent wiatraków Siemens-Gamesa zapowiedział wdrożenie na rynek jeszcze większych lądowych turbin wiatrowych o mocy sięgającej aż 5,8 MW – w dwóch wariantach – ze średnicą wirnika 155 metrów lub 170 metrów. Więcej na ten temat w artykule: Największa lądowa turbina wiatrowa. SGRE rozbija bank.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.