Senvion zwiększył szanse na przetrwanie

Senvion zwiększył szanse na przetrwanie
Senvion

Niemiecki producent elektrowni wiatrowych Senvion, którego jeden z zakładów produkcyjnych mieści się w Polsce, zwiększył szanse na wyjście z trudnej sytuacji finansowej dzięki zabezpieczeniu linii kredytowych na 100 mln euro.  

Wcześniej w tym miesiącu Senvion zgłosił do niemieckiego sądu wniosek dotyczący prowadzonej restrukturyzacyji. 

Powodem takiej decyzji miała być trudna sytuacja finansowa i problemy z brakiem płynności wynikające z fiaska rozmów z wierzycielami.

REKLAMA

Teraz Senvion informuje, że udało mu się zabezpieczyć w rozmowach ze swoimi dotychczasowymi wierzycielami nowe linie kredytowe na 100 mln euro, które mają mu umożliwić dalsze funkcjonowanie i powrót do stabilnej sytuacji finansowej.

Wcześniej niemiecka firma została ponadto wsparta funduszami w wysokości 82 mln euro od swojego głównego udziałowca – funduszu Centerbridge.

Senvion to czołowy europejski producent elektrowni wiatrowych, posiadający zakłady produkcyjne w Niemczech, Portugalii, Indiach oraz Polsce. Zakład Senviona w naszym kraju mieści się w Żorach.

Notowany na giełdzie we Frankfurcie nad Menem producent elektrowni wiatrowych zatrudnia na całym świecie około 4 tys. pracowników i do tej pory dostarczył do klientów już ponad 8,2 tys. turbin.   

REKLAMA

W 2018 roku Senvion miał zebrać zamówienia na elektrownie wiatrowe o wartości 1,52 mld euro w stosunku do zamówień na 1,78 mld euro zebranych w roku 2017.  Łączna moc turbin zamówionych w ubiegłym roku wyniosła 2,011 GW, co oznacza wzrost o 16 proc. rok do roku.

Teraz niemiecka firma, w komunikacie na temat zapewnienia dodatkowych kredytów, chwali się przy okazji zwiększeniem instalacji swoich wiatraków w pierwszym kwartale 2019 r.

W pierwszych trzech miesiącach tego roku Senvion miał zainstalować elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 366 MW, co jest wynikiem dwukrotnie lepszym od zanotowanego w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W tym instalacje zrealizowane przez niemieckiego producenta w pierwszym kwartale br. objęły głównie Amerykę Południową (120 MW) oraz Australię (110 MW).

Na koniec I kwartału 2019 r. Senvion posiadał umowy serwisowe na elektrownie wiatrowe o całkowitej mocy 14,1 GW. W tym niemiecka firma serwisuje około 80 proc. wyprodukowanych przez siebie elektrowni wiatrowych, przy czym średni okres, na jaki zostały zawarte umowy serwisowe, ma wynosić ponad 10 lat.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.