Nieobjęta wsparciem farma wiatrowa powstanie k. Łodzi

Nieobjęta wsparciem farma wiatrowa powstanie k. Łodzi
Siemens Gamesa Renewable Energy

Deweloper należący do francuskiej grupy paliwowej Total planuje uruchomienie w łódzkiej gminie Głuchów kolejnych elektrowni wiatrowych. Nie chce przy tym wziąć udziału w aukcji, a produkowana energia ma być sprzedawana wyłącznie na warunkach wynegocjowanych na rynku.

O planach wchodzącej w skład koncernu Total firmy Novenergia poinformował „Puls Biznesu”. Cel to postawienie na terenie łódzkiej gminy Głuchów elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 20 MW. Koszt inwestycji ma wynieść około 100 mln zł.

Novenergia posiada już zresztą w tej lokalizacji farmę wiatrową o mocy 20 MW, z której energia rozliczana jest w systemie zielonych certyfikatów wygaszonym dla nowych inwestycji trzy lata temu.

REKLAMA

Tym razem inwestor szykujący się do postawienia kolejnych wiatraków nie zakłada objęcia ich państwowymi gwarancjami sprzedaży energii, nie planując zgłoszenia się do aukcji i przystąpienia do aktualnego systemu wsparcia dla OZE.

Dla nowej inwestycji Novenergia ma posiadać pozwolenie budowlane, a obecnie mają być prowadzone uzgodnienia mające umożliwić po wybudowaniu wiatraków przyłączenie ich do sieci PGE.

Inwestycji przychylne są władze gminy Głuchów, dla której postawienie kolejnych elektrowni wiatrowych przełoży się na dodatkowe wpływy do gminnego budżetu.

Na ternie łódzkiej gminy działają już farmy wiatrowe o łącznej mocy 45 MW, a ich operatorzy przekazują do gminnej kasy co roku 1,7 mln zł z tytułu podatków, co stanowi około 8 proc. rocznych przychodów gminy.

REKLAMA

Od ubiegłego roku deweloper odnawialnych źródeł energii Novenergia jest częścią francuskiego koncernu paliwowego Total.

Novenergia działa na rynkach OZE w sześciu krajach – oprócz Polski także w Portugalii, Hiszpanii, Francji, Bułgarii i we Włoszech.

W sumie Novenergia posiada odnawialne źródła energii o mocy 657 MW, na co składa się 47 projektów w energetyce wiatrowej, fotowoltaicznej i wodnej.

Rynkowa wartość firmy wynosi ponad 1 mld euro.

Na polskim rynku energii odnawialnej Novenergia pojawiła się w roku 2010, tworząc spółkę Novenergia Poland Sp. z o.o., a w kolejnym roku przejęła projekt wiatrowy w gminie Głuchów o docelowej mocy 40 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.