Turbina o długości łopat wirnika 155 m. Dla miejsc „bez większych wymagań ws. hałasu”

Turbina o długości łopat wirnika 155 m. Dla miejsc "bez większych wymagań ws. hałasu"
Nordex

Nordex wprowadza na rynek nową turbinę o jednej z największych nominalnych mocy oraz długości łopat wirnika. Niemiecko-hiszpański producent miał już wcześniej w ofercie turbiny o większej mocy, jednak w nowym modelu zostaną wykorzystane łopaty o niestosowanej dotąd długości. Nordex podkreśla, że nowa turbina będzie przeznaczona do projektów, w których nie ma większych wymagań jeśli chodzi o poziom generowanego hałasu.

Nowa turbina N155/4.5 będzie posiadać nominalną moc 4,5 MW i – jak informuje niemiecki producent – jest przeznaczona do „mniej skomplikowanych lokalizacji”, w których nie występują większe ograniczenia dotyczące emitowanego hałasu.

Nordex wymienia w tym kontekście zwłaszcza lokalizacje w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej, RPA czy południowo-wschodniej części Azji.

REKLAMA

W ten sposób nowa oferta niemieckiego producenta może pomóc mu w uniezależnianiu się od zamówień z Europy, gdzie ostatnio kurczy się kluczowy, niemiecki rynek, a gdzie producenci elektrowni wiatrowych w coraz większym stopniu bazują na zamówieniach na morskie wiatraki, których Nordex nie produkuje.

O wyzwaniach stojących przed niemieckim producentem, wynikających choćby ze spadku inwestycji na rynku niemieckim i rosnącej presji cenowej, świadczą jego wyniki za pierwszy kwartał 2019 r., w którym Nordex zmniejszył zysk EBITDA z 20 mln euro przed rokiem do 3,3 mln euro, a jego marża EBITDA zmalała w tym czasie z 4,4 proc. zaledwie do 0,8 proc.

Dotychczas największa turbina w ofercie Nordex posiadała moc 4,8 MW i długość łopat wirnika 133 m. Niemiecki producent podaje, że w porównaniu do oferowanej wcześniej największej turbiny o mocy 3,3 MW może ona produkować przeciętnie o 39 proc. więcej energii. Nordex podaje, że hałas emitowany przez tę turbinę nie przekracza poziomu 106 dB, a przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań maksymalny hałas może zostać zredukowany do 98 dB.

REKLAMA

Nowa turbina N155/4.5 będzie oferowana w trzech wariantach – na wieżach w całości wykonanych z betonu wysokich na 120 metrów, w całości wykonanych ze stali wysokich na 108 metrów, a także na wieżach hybrydowych – betonowo-stalowych, których wysokość może sięgać 164 metry.

Moc nominalna modelu N155/4.5 należy do największych na rynku, a wirnik z łopatami mierzący 155 metrów jest tylko o 3 metry krótszy od mającego znaleźć zastosowanie w największej lądowej turbinie wprowadzanej obecnie na rynek przez amerykańskiego producenta General Electric.

Pierwsza, testowa turbina General Electric o jednostkowej mocy 5,3 MW i średnicy łopat wirnika 158 metrów została zainstalowana już w Holandii, a GE otrzymał już na nią zamówienie od inwestora planującego budowę farmy wiatrowej w Bawarii, w której skład wejdą turbiny o mocy pomniejszonej do 4,8 MW, zainstalowane na wieżach wysokich nawet na 161 metrów.

W ubiegłym miesiącu inny producent wiatraków Siemens-Gamesa zapowiedział wdrożenie na rynek jeszcze większych lądowych turbin wiatrowych o mocy sięgającej aż 5,8 MW – w dwóch wariantach – ze średnicą łopat wirnika 155 metrów lub 170 metrów. Więcej na ten temat w artykule: Największa lądowa turbina wiatrowa. SGRE rozbija bank.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.