PGE zbada warunki wietrzności dla farmy morskiej Baltica 1

PGE zbada warunki wietrzności dla farmy morskiej Baltica 1
fot. Orsted

Odpowiedzialna za budowę farm wiatrowych na Bałtyku spółka PGE Baltica, należąca do grupy PGE, podpisała kontrakt z hiszpańską firmą Eolos Floating LiDAR Solutions. Przewiduje on przeprowadzenie pomiaru zasobów wiatru, zafalowania i prądów morskich na potrzeby inwestycji Baltica 1.

W drugiej połowie maja 2022 roku zaczną się zlecone przez PGE badania na Morzu Bałtyckim, za które odpowiedzialna będzie firma Eolos. Potrwają około dwóch lat. Morska farma wiatrowa Baltica 1 o mocy 1 GW ma rozpocząć produkcję energii na początku przyszłej dekady. Projekt ma już pozwolenie lokalizacyjne i warunki przyłączenia do sieci przesyłowej.

Dwuletni okres pomiarów da nam reprezentatywne dane na temat warunków meteorologicznych panujących na obszarze przeznaczonym pod budowę elektrowni na morzu – mówi Dariusz Lociński, prezes zarządu PGE Baltica. – Wyniki pomiarów będą stanowić bezcenną wiedzę dla kolejnych etapów rozwoju tego projektu, w szczególności niezbędną do rozmieszczenia turbin, tak by ich moc wykorzystywana była w sposób jak najbardziej efektywny.

REKLAMA

Laser na pływającej boi

W kampanii pomiarowej dla projektu Baltica 1 wykorzystana będzie technologia LiDAR (Light Detection and Ranging) – światło promienia laserowego odbijające się od zawiesin w powietrzu i wracające do urządzenia. Samo urządzenie zamontowane zostanie na pływającej boi. Analiza odbitego sygnału pozwala na oszacowanie prędkości przesuwających się nad nim mas powietrza.

System LiDAR - Light Detection and Ranging

źródło: PGE

Sprzęt stosowany przez Eolos umożliwia wykonanie badań wiatru na wysokości ponad 200 metrów n.p.m. Dodatkowo na boi zmontowane są czujniki służące do mierzenia ruchów fal i prądów morskich.

Obecnie system LiDAR przygotowywany jest do realizacji zadania dla projektu Baltica 1 w zakładach Eolos w Barcelonie. Na początku maja wyruszy do Władysławowa, gdzie nastąpi jego montaż w drugiej połowie maja oraz instalacja na morzu na obszarze wyznaczonym pod budowę farmy wiatrowej.

PGE podpisał umowę na obecne pomiary w grudniu 2021 roku. W 2019 roku firma Eolos prowadziła dla PGE takie same badania na potrzeby projektu Baltica 3.  

Projekty Baltica

REKLAMA

Baltica 1 to jedna z trzech instalacji morskich farm wiatrowych na Bałtyku realizowanych obecnie przez PGE. W latach 2026-2027 mają ruszyć projekty Baltica 2 i Baltica 3, składające się na morską farmę wiatrową o łącznej mocy zainstalowanej około 2,5 GW. PGE Baltica realizuje ten projekt wspólnie z duńską firmą Orsted. Termin uruchomienia Baltici 1 przewidziano po 2030 roku, osiągnie ona moc około 1 GW.  

Baltica 1 zlokalizowana będzie około 80 km od polskiego brzegu Morza Bałtyckiego na Ławicy Środkowej, na północ od projektów Baltica 2 i Baltica 3.

Baltica 1

źródło: PGE

PGE chce osiągnąć cel przynajmniej 6,5 GW mocy wytwórczej w technologii offshore na Morzu Bałtyckim do 2040 roku.

Blokady przepływu wiatru

Pomiary zlecone hiszpańskiej firmie EOLOS to niejedyne badania dotyczące morskich farm wiatrowych, jakie przeprowadziła spółka PGE Baltica. W ostatnim kwartale zeszłego roku zakończył się trwający prawie dwa lata projekt badawczy PGE Baltici i Instytutu Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku. Jego celem było przeanalizowanie efektu blokowania przepływu wiatru przez duże instalacje offshore (ang. wind farm blockage effect).

Naukowcy wykorzystali numeryczną mechanikę płynów, która zajmuje się symulacjami z dziedziny hydro- i aerodynamiki. W wyniku analiz stworzyli zaawansowany model przepływu powietrza przez morskie farmy wiatrowe. Pomoże on w dokładniejszym prognozowaniu produktywności takich farm i planowaniu efektywnego rozmieszczenia turbin na morzu.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.