Innowacyjne fundamenty na farmie wiatrowej RWE

Innowacyjne fundamenty na farmie wiatrowej RWE
fot. RWE

Na powstającej w Hiszpanii farmie wiatrowej Rea Unificado niemiecki koncern RWE Renewables instaluje innowacyjne fundamenty w technologii określanej jako Soft-Spot. Mają one z jednej strony obniżać koszty budowy, z drugiej zaś zmniejszać emisję dwutlenku węgla podczas całego procesu inwestycyjnego.

To jest pierwsze zastosowanie przez RWE fundamentów wykonanych w innowacyjnej technologii Soft-Spot, opracowanych przez firmę inżynieryjną GES. Jak podaje RWE, są to fundamenty „oszczędzające zasoby”. Koncern postanowił wykorzystać je na farmie wiatrowej Rea Unificado, której łączna moc osiągnąć ma 40,8 MW. Instalacja powstaje w północno-wschodniej Hiszpanii, w miejscowości Soria.

Na farmie wiatrowej Rea, która jest 17. lądową farmą wiatrową RWE w Hiszpanii, stanie dziewięć turbin, każda o mocy 4,53 MW. Jak podaje RWE, są to największe turbiny w hiszpańskim portfelu firmy.

REKLAMA

Budowa naszej 17. farmy wiatrowej w Hiszpanii przebiega pomyślnie i jesteśmy na bieżąco z harmonogramem. Chcemy przyłączyć Rea Unificado do sieci jeszcze w tym roku, aby wesprzeć kraj w jego transformacji energetycznej – mówi Katja Wünschel, CEO Onshore Wind and Solar Europe & Australia, RWE Renewables.

Mniej betonu

Według informacji koncernu Soft-Spot to żelbetowe fundamenty umieszczone na warstwie EPS – materiału izolacyjnego z polistyrenu ekspandowanego. Zamiast przenosić obciążenia bezpośrednio na podłoże, EPS przenosi je na powierzchnię w kształcie pierścienia. Pozwala to zwiększyć stabilność i zmniejszyć średnicę płyt fundamentowych oraz objętość użytego betonu.

REKLAMA

Rea to pierwsza farma wiatrowa RWE, w której stawiamy nasze turbiny na innowacyjnych fundamentach Soft-Spot. Pozwalają nam one znacznie obniżyć zarówno koszty budowy, jak i emisję CO2 przy jednoczesnym zwiększeniu stabilności – podkreśla Katja Wünschel.

Jako firma inżynierska i budowlana GES zawsze stosuje najbardziej odpowiednie rozwiązania architektoniczne i inżynierskie dla danego projektu. Dlatego też propozycja GES dla RWE w przypadku farmy wiatrowej Rea Unificado polegała na wdrożeniu modelu miękkiego fundamentu punktowego, który optymalizuje zużycie betonu i stali, czyniąc projekt bardziej opłacalnym i ekologicznym – wyjaśnia Alfonso Rey, kierownik ds. budowy projektów wiatrowych w GES.

Farma wiatrowa Rea ma zostać oddana do użytku za kilka miesięcy. Ilość wytwarzanej przez nią energii elektrycznej odpowiadać będzie zapotrzebowaniu 30 tys. hiszpańskich gospodarstw domowych (RWE nie podaje dokładnej prognozy dotyczące produkcji energii).

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.