Shell chce budować farmy wiatrowe na polskim Bałtyku

Shell chce budować farmy wiatrowe na polskim Bałtyku
Ed Dunens, flickr cc

Amber Baltic Wind Ltd, spółka należąca do grupy Shell, złożyła wnioski dotyczące zagospodarowania nowych lokalizacji w polskiej strefie Morza Bałtyckiego, w których planuje rozwój projektów wiatrowych.

Shell dołączył do branży energetyki wiatrowej ponad 20 lat temu. Obecnie portfolio firmy obejmuje morskie farmy wiatrowe w eksploatacji, budowie i w fazie rozwoju o łącznej mocy około 21 GW w Europie, Azji i Ameryce Północnej.

Obecnie Shell eksploatuje morskie farmy wiatrowe o mocy 844 MW, a kolejne 3,5 GW jest w budowie. Firma posiada także projekty w fazie rozwoju o łącznej mocy 16,7 GW w Europie, Azji i Ameryce Północnej.

REKLAMA

Plany Shell dotyczące budowy morskich elektrowni wiatrowych obejmują zarówno konwencjonalne elektrownie wiatrowe o fundamentach przytwierdzonych do dna, jak i farmy pływające, a także instalacje do wytwarzania wodoru z energii wiatrowej oraz projekty łączące technologię morskiej energii wiatrowej z pływającymi instalacjami fotowoltaicznymi i magazynami energii. 

Teraz paliwowy gigant chce rozszerzyć portfel inwestycji w offshore o polski Bałtyk. Firma poza przekazaniem informacji o ubieganiu się o pozwolenia lokalizacyjne nie precyzuje swoich planów, jeśli chodzi o morskie farmy wiatrowe w naszej części Morza Bałtyckiego.

Paliwowy gigant podkreśla, powołując się na szacunki stowarzyszenia WindEurope, że w polskiej części Bałtyku do 2050 roku mogą powstać instalacje generujące nawet 28 GW mocy pochodzącej z morskiej energii wiatrowej.

REKLAMA

Shell coraz bardziej zielony

Celem grupy Shell jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Firma zaczęła rozwijać działalność w zakresie rozwiązań niskoemisyjnych m.in. w Polsce. W 2021 roku wspólnie z IONITY Shell wprowadził na rynek pierwsze w naszym kraju ultraszybkie ładowarki do pojazdów elektrycznych o mocy 350 kW.

Shell zarządza również portfelem aktywów o mocy 1 GW pochodzącej z polskiej energetyki wiatrowej, słonecznej i biogazowej za pośrednictwem firmy Next Kraftwerke (należącej do grupy Shell) zarządzającej wirtualną elektrownią.

W skali globalnej Shell zamierza sprzedawać do 2030 roku – za pośrednictwem działu Renewables & Energy Solutions – około 560 TWh energii elektrycznej rocznie, czyli ponad dwukrotnie więcej niż obecnie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.