PEP pożyczy na farmę wiatrową od BOŚ. Zielone certyfikaty sprzeda Polenergii

PEP pożyczy na farmę wiatrową od BOŚ. Zielone certyfikaty sprzeda Polenergii
äquinoktium, flickr cc

Spółka Farma Wiatrowa 4 Sp. z o.o. należąca do Polish Energy Partners podpisała umowę na sfinansowanie kosztów podatku VAT związanych z budową farmy wiatrowej Skurpie, a także zawarła długoterminowe umowy na sprzedaż produkowanej przez FW Skurpie energii oraz zielonych certyfikatów, które kupi Polenergia. 

Farma Wiatrowa Skurpie o mocy 36,8 MW będzie zlokalizowana w pobliżu miejscowości Skrurpie w powiecie działdowskim na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

PEP zawarł umowę kredytową z BOŚ, dzięki której z kredytu przyznanego przez ten bank sfinansuje koszty podatku VAT. Pożyczka została przyznana na 24 miesiące, a jej wysokość to 25 mln zł. 

REKLAMA

Wcześniej, w październiku 2013 r., BOŚ i PEP podpisały umowę kredytową na budowę farmy wiatrowej Skurpie, a łączna wysokość pożyczek przyznanych przez BOŚ na ten projekt wynosi 263 mln zł. 

Budowa farmy wiatrowej Skurpie to III etap projektu inwestycyjnego PEP, w ramach którego powstają jeszcze – farma wiatrowa Gawłowice (41,4 MW, I etap) oraz farma wiatrowa Rajgród (25,3 MW, II etap). Budowę elektrowni wiatrowych w ramach dwóch pierwszych etapów sfinansuje Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. 

Jednocześnie PEP podpisał długookresowe umowy na sprzedaż energii, która będzie produkowana na farmie wiatrowej Skurpie oraz przysługujących w związku z tym zielonych certyfikatów. Energię i certyfikaty kupi Polenergia Obrót. 

REKLAMA

Umowy na sprzedaż energii i certyfikatów będą obowiązywać przez 15 lat od dnia uzyskania przez właściciela farmy Skurpie koncesji na produkcję energii. PEP szacuje, że sprzedaż energii w okresie obowiązywania umowy wygeneruje netto 333,3 mln złotych, a sprzedaż zielonych certyfikatów – netto 405 mln zł. 

W zeszłym tygodniu PEP przejął aktywa należącej do Polenergii spółki zajmującej się operacjami zagranicznymi – Polenergia Holding S.a.r.l. PEP poinformował, że podmiot powstały na bazie tej transakcji stanie się największą polską prywatną grupą energetyczną. 

Jednocześnie nowy podmiot pozyska inwestora – wywodzący się z Chin fundusz CEE Equity Partners, który za kwotę 240 mln zł zostanie właścicielem 16% pakietu akcji. Nowo powstała spółka na przełomie 2014 i 2015 roku planuje także emisję akcji bez prawa poboru. 

W ubiegłym tygodniu PEP wybrał dostawcę elektrowni wiatrowych na farmę wiatrową Skurpie. 16 turbin typu SWT-2.3-108, każda o mocy 2,3 MW, dostarczy Siemens. 

Farma wiatrowa Skurpie ma rozpocząć swoją działalność latem 2015 roku.

gramwzielone.pl