"DGP" o raporcie NIK: niewykluczona rozbiórka wiatraków

"DGP" o raporcie NIK: niewykluczona rozbiórka wiatraków
Emilian Robert Vicol, flickr cc

„Dziennik Gazeta Prawna” komentuje wnioski raportu Najwyższej Izby Kontroli na temat budowy farm wiatrowych w Polsce, w którym NIK dopatrzył się wielu nieprawidłowości.

„DGP” informuje, powołując sie na wiceprezesa Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, Arkadiusza Sekścińskiego, że w przypadku, gdy elektrownie wiatrowe nie spełniają dopuszczalnych norm hałasu, inwestor musi dostosować do nich pracę turbin, a jeśli to nie przyniesie rezultatów, wówczas możliwe jest nawet rozebranie elektrowni wiatrowej. 

W raporcie na temat budowy farm wiatrowych w Polsce Najwyższa Izba Kontoli wskazała, że jedną z nieprawidłowości towarzyszących tego typu inwestycjom jest nadmierny hałas generowany przez pracujące wiatraki, który może być uciążliwy dla mieszkańców okolicznych domów. 

REKLAMA
REKLAMA

„DGP” w artykule poświęconemu budowie farm wiatrowych powołuje się też na opinię przedstawicieli państwowych koncerów energetycznych, których inwestycje zaczynają dominować na polskim rynku wiatrowym. Ich zdaniem nie ma zagrożenia negatywnymi wynikami kontroli pracujących wiatraków, ponieważ są one budowane z zachowaniem obowiązujących przepisów. 

W konkluzjach raportu na temat inwestycji w farmy wiatrowe Najwyższa Izba Kontroli sugeruje m.in., aby określić minimalną odległość farm wiatrowych od zabudowań mieszkalnych. 

Więcej informacji o raporcie NIK w artykule: NIK negatywnie o inwestycjach w farmy wiatrowe. Będą zmiany w prawie?

gramwzielone.pl