PGE postawi nowe wiatraki w kolebce polskiej energetyki wiatrowej

PGE postawi nowe wiatraki w kolebce polskiej energetyki wiatrowej
Les Chatfield, flickr cc

Polska Grupa Energetyczna zamierza rozbudować farmę wiatrową Kisielice, której aktualna moc wynosi w sumie 40,5 MW.  Potencjał jednej z pierwszych farm wiatrowych w Polsce powiększy się o 12 MW. 

Farmę wiatrową Kisielice, która składa się z 27 elektrowni wiatrowych, każda o mocy 1,5 MW, PGE kupiła wraz z innymi aktywami wiatrowymi od hiszpańskiej Iberdroli. Hiszpanie wycofali się z działalności na polskim rynku wiatrowym wyprzedając swoje aktywa PGE i Enerdze. 

Teraz PGE chce rozbudować park wiatrowy w Kisielicach. W tym celu należąca do PGE spółka PGE Energia z Natury ogłosiła przetarg na wykonanie farmy wiatrowej Kisielice II, w ramach której ma powstać 6 elektrowni wiatrowych, każda o mocy 2 MW. Termin składania ofert mija 10 września br., a ukończenie budowy drugiego etapu parku wiatrowego w Kisielicach przewidziano na listopad 2015 r. Kontrakt zostanie przyznany wykonawcy, który zaoferuje najniższą cenę. 

REKLAMA
REKLAMA

Budowę pierwszego etapu farmy wiatrowej w Kisielicach rozpoczęto w 2006 r., a uruchomiono ją w 2007 r. W ramach inwestycji wykonano też GPZ Kisielice 110/30 kV i zmodernizowano GPZ Susz 110/15 kV. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 50 mln euro. 

Co ciekawe, już w 1998 r. władze Kisielic przygotowały odpowiednie regulacje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego umożliwiające budowę na terenie gminy Kisielice elektrowni wiatrowych, których maszty nie mogły być jednak wyższe niż tylko 12 m. 

W latach 2000-2001 w ramach projektu EcoLinks w Kisielicach były natomiast prowadzone pomiary wiatru, które wykazały średnią prędkość wiatru wynoszącą 6,3 m/s na wysokości 85 m. 

gramwzielone.pl