Innowacyjna elektrownia wiatrowa powstała na Podlasiu

Innowacyjna elektrownia wiatrowa powstała na Podlasiu
Pionowa elektrownia wiatrowa w Kodniu. Foto: dobrewiadomosci.net.pl

W Kodniu na Podlasiu powstała innowacyjna elektrownia wiatrowa o pionowej osi obrotu. Jej projekt został opracowany przez miejscowego inwestora. 

Pionowa elektrownia wiatrowa, która powstała na Podlasiu, składa się z 3 osi obrotu. Wysokość każdej z nich wynosi 30 metrów, a łączna moc elektrowni wiatrowej wynosi w sumie 0,5 MW. 

Inwestor i pomysłodawca elektrowni wiatrowej informuje, że wieżę można rozbudować o kolejne kolumny, tym samym zwiększając moc urządzenia. Co więcej, elektrownię wiatrową można rozbudować też w górę – według inwestora do 60 metrów wysokości. 

REKLAMA
REKLAMA

Zalety elektrowni wiatrowej zbudowanej na Podlasiu to według inwestora brak emisji hałasu, rozpoczynanie pracy przy minimalnych prędkościach wiatru, a także wytrzymałość na wiatr wiejący z prędkością nawet 200 km/h.

W projekt zaangażowało się kilka spółek, w tym warszawska firm Eco-Sol. – Nie zainwestowalibyśmy nie wierząc w ten projekt. Widzimy tu potencjał. W końcu mamy do czynienia z polską myślą techniczna, którą trzeba rozwinąć, a nie odłożyć na półkę lub sprzedać zachodnim koncernom – mówi na łamach „Dziennika Wschodniego” Robert Witos z firmy Eco-Sol.

gramwzielone.pl / za „Dziennik Wschodni”