Rekordowe półrocze dla sektora offshore

Rekordowe półrocze dla sektora offshore
Fot. DONG

Europejskie stowarzyszenie branży wiatrowej European Wind Energy Association (EWEA) podało statystyki dotyczące nowych instalacji wiatrowych na morzu, które powstały w Europie w pierwszym półroczu br.

EWEA podaje, że w pierwszych sześciu miesiącach br. łączny potencjał morskich farm wiatrowych w Europie wzrósł o 2,34 GW, co jest trzykrotnie lepszym wynikiem niż potencjał offshore zbudowany w analogicznym okresie roku ubiegłego. W całym 2014 r. uruchomiono w sumie około 1,5 GW morskich farm wiatrowych. Podobny wynik osiągnięto rok wcześniej.

EWEA dodaje, że w I półroczu br. zainstalowano ponadto 102 turbiny o łącznej mocy 422,6 MW, które obecnie czekają na przyłączenie do sieci.

REKLAMA

Dzięki temu łączny potencjał morskich elektrowni wiatrowych w Europie wynosi obecnie już ponad 10,39 GW, na co składają się 82 farmy wiatrowe złożone z ponad 3 tys. turbin, zlokalizowane na wodach należących do 11 europejskich krajów.

REKLAMA

EWEA podkreśla, że rośnie przeciętna moc instalowanych turbin. W I półroczu br. ich średnia moc wzrosła do 4,2 MW w porównaniu do 3,5 MW w roku ubiegłym.

Największy udział w nowym potencjale offshore mają Niemcy. Z 12 uruchomionych w I półroczu farm wiatrowych osiem uruchomiono na niemieckich wodach – chodzi o projekty Trianel Windpark Borkum, Nordsee Ost, Global Tech 1, Butendiek, Amrumbank West, Baltic 2, Borkum Riffgrund I oraz DanTysk, a trzy na brytyjskich – Gwynt y Mor, Humber Gateway oraz Westermost Rough. Do tego należy doliczyć holenderski projekt o nazwie Luchterduinen.

Z podłączonych do sieci turbin wiatrowych 347 dostarczył Siemens (1340 MW), 111 – Vestas (333 MW), 91 – Adwen (455 MW) oraz 35 – Senvion (215 MW). 

gramwzielone.pl