REKLAMA
 
REKLAMA

Wielka farma wiatrowa na Bałtyku z pozwoleniem Natura 2000

Wielka farma wiatrowa na Bałtyku z pozwoleniem Natura 2000
fot. Fredrik Öhlander/Unsplash

Morska farma wiatrowa Triton ma osiągnąć moc zainstalowaną do 1,5 GW. Władze administracyjne regionu Skanii wydały pozwolenie na realizację inwestycji w związku z obszarem Natura 2000. Zarekomendowały szwedzkiemu rządowi udzielenie pozwolenia na budowę w wyłącznej strefie ekonomicznej Szwecji.

Projekt morskiej farmy wiatrowej Triton realizowany jest przez deweloper odnawialnych źródeł energii OX2 we współpracy z Ingka Investments. Farma wiatrowa o mocy 1,5 GW powstanie 23 kilometry od wybrzeża Skanii, na południu Szwecji. Według szacunków ma produkować około 7 TWh energii elektrycznej rocznie, co odpowiada około połowie zużycia energii elektrycznej w Skanii.

Rada administracyjna regionu wydała pozwolenie środowiskowe zgodnie z wymogami programu Natura 2000 i zasugerowała rządowi udzielenie inwestycji pozwolenia zgodnie z ustawą o wyłącznej strefie ekonomicznej Szwecji. OX2 informuje, że w przypadku pozytywnej decyzji budowa może się rozpocząć do 2027 roku, a produkcja energii z farmy wiatrowej może ruszyć przed rokiem 2030.

REKLAMA

Jesteśmy bardzo zadowoleni z szybkiego tempa rozpatrywania wniosków przez władze. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić szybkie rozpoczęcie budowy. Równolegle złożyliśmy wniosek o koncesję na podłączenie do sieci i podpisaliśmy umowy z kilkoma głównymi dostawcami. Przy czasie budowy wynoszącym trzy lata Triton może dostarczyć energię elektryczną przed 2030 rokiem – powiedziała Emelie Zakrisson, dyrektor ds. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Szwecji w OX2.

Ikea w morskiej energetyce wiatrowej

Morska farma wiatrowa Triton na szwedzkich wodach Bałtyku jest rozwijana wspólnie przez OX2 oraz Ingka Investments – spółkę inwestycyjną Grupy Ingka, do której należą sklepy Ikea. Oprócz tej inwestycji oba podmioty realizują w Szwecji także dwa inne projekty: Galatea-Galene i Aurora.

REKLAMA

Ten pierwszy powstanie na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Na początku br. inwestycja uzyskała pozwolenie rady administracyjnej Halland. Ostatnio natomiast projekt Galatea-Galene został już zatwierdzony przez szwedzki rząd.

Z kolei morska farma wiatrowa Aurora zlokalizowana będzie między wyspami Gotlandia i Olandia. Obecnie projekt jest na etapie zatwierdzania przez radę administracyjną Gotlandii. Koncern OX2 wystąpił o decyzję środowiskową dla tej inwestycji w pierwszym kwartale ubiegłego roku. Aurora może osiągnąć nawet 5,5 GW mocy zainstalowanej.

Spółka Ingka Investments w ubiegłym roku porozumiała się z OX2 w sprawie wykupu udziałów w trzech ww. projektach. Na mocy porozumienia uzyskała prawie połowę (49 proc.) udziałów. Wartość transakcji wyniosła 58 mln euro.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA