REKLAMA
 
REKLAMA

Polenergia zbuduje ogromne farmy wiatrowe za granicą

Polenergia zbuduje ogromne farmy wiatrowe za granicą
Fot. Polenergia

Polska spółka energetyczna Polenergia chce zbudować jedną z największych farm wiatrowych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Polenergia poinformowała o warunkowym kupnie 60 proc. udziałów w rumuńskiej spółce Naxxar Wind Farm Four (NWF 4). Firma NWF 4 ma udziały w siedmiu spółkach celowych, które wspólnie rozwijają projekt o nazwie N4 – jedną z największych farm wiatrowych w tej części Europy. Projekt N4 o łącznej mocy do 685,6 MW uzyskał już techniczne warunki przyłączenia do sieci.

Farma wiatrowa ma być zlokalizowana w położonym nad Morzem Czarnym okręgu Tulcza, w regionie Dobrudży. W tym obszarze Rumunii, jednym z najbardziej wietrznych, średnia prędkość wiatru przekracza 8 m/s.

REKLAMA

Jak podkreśla Dominika Kulczyk, przewodnicząca Rady Nadzorczej Polenergii SA, wejście spółki do Rumunii da możliwość podwojenia mocy energii uzyskiwanej z wiatru i słońca, którymi dziś dysponuje Polenergia. Zakup udziałów w spółce NWF 4 wpisuje się również w strategię grupy na lata 2020-2024. W umowie przewidziano prawo nabycia przez Polenergię pozostałych 40 proc. udziałów w spółce w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r.

Farmy wiatrowe Polenergii w Polsce

Niedawno Polenergia uruchomiła w Wielkopolsce swoją dwunastą farmę wiatrową. Inwestycja FW Piekło zwiększyła moce wytwórcze grupy z farm wiatrowych i fotowoltaicznych do ponad 485 MW.

REKLAMA

Nowa farma wiatrowa składa się z 6 turbin o łącznej mocy 13,2 MW: 4 na terenie gminy Kwilcz, a 2 na terenie gminy Międzychód. Według szacunków instalacja wyprodukuje w skali roku około 40 GWh energii. Jak mówi Michał Michalski, prezes zarządu Polenergii, ta najnowsza elektrownia wiatrowa Polenergii jest w stanie zasilić nawet 20 tys. gospodarstw domowych.

Polenergia planuje do końca 2023 r. uruchomić swoją kolejną farmę wiatrową – Grabowo. Jej moc wynieść ma 44 MW. Inwestycja powstaje w powiecie kolneńskim na Podlasiu.

Strategicznym projektem realizowanym przez grupę przy współpracy z Equinorem jest budowa farm wiatrowych Bałtyk I, Bałtyk II i Bałtyk III na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy 3 GW. Według harmonogramu MFW Bałtyk I (1,56 GW) zostanie uruchomiona w 2029 r. W 2027 r. produkcję energii mają rozpocząć  Bałtyk II i Bałtyk III o łącznej mocy 1,44 GW.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

polenergia A TFUUUUUU

mogli by mi optymalizator wymienić na module FV, czekam 3 miesiąc i to w ramach gwarancji
słaba współpraca z tą firmą

Robert – słaba współpraca to jakbyś nie powiedział nic

zamiast robić „jedną z największych farm wiatrowych w Europie Środkowo-Wschodniej” to może by się w polenergii skupili na klientach indywidualnych, którzy niejednokrotnie odbijają się od nich po kilka miesięcy i czekają aż firma się nimi zainteresuje

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA